Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wojsko kupi system łączności troposferycznej

 

Inspektorat Uzbrojenia Wojska Polskiego kupi 29 zestawów łączności troposferycznej o kryptonimie „Mimoza”, mających posłużyć do zapewnienia niezawodnej, horyzontalnej łączności o dużych przepływnościach dla jednostek wojskowych. Właśnie ogłosiła przetarg na ich dostawę. Mimoza ma zapewniać łączność na odległość co najmniej 200 kilometrów, pracować w paśmie C o częstotliwości pomiędzy 4,4 GHz a 5 GHz, ich wymiary zaś muszą być na tyle małe, by dwie osoby mogły ręcznie załadować zestaw na ciężarówkę - pisze polska-zbrojna.pl.

 

lacznosc-wojskowa

 

Zainteresowane firmy mają czas do 25 maja na zgłoszenie swojego udziału w tym postępowaniu. Czteroletnia (czas dostaw wynosi 42 miesiące) umowa na dostawę sprzętu powinna zostać podpisana pod koniec roku. Kontrakt wart jest kilkadziesiąt milionów złotych.Łączność troposferyczna to system komunikacji radiowej wykorzystujący do przesyłania informacji na duże odległości – powyżej 200 kilometrów – właściwości najniższej warstwy atmosfery Ziemi. Troposfera, bo o niej mowa, sięga od powierzchni planety do 18 kilometrów w górę (nad równikiem) i charakteryzuje się tym, że odbija w kierunku Ziemi większość fal radiowych.


Zaletą łączności troposferycznej, w przeciwieństwie na przykład do satelitarnych systemów komunikacji, jest to, że nie można jej zakłócić. To dlatego sowiecka Rosja zbudowała w oparciu o troposferyczne radiolinie system łączności strategicznej BARS, którym przesyłano zakodowane meldunki pomiędzy Związkiem Radzieckim a Polską, Niemiecką Republiką Demokratyczną, Bułgarią, Węgrami i Czechosłowacją.


W troposferyczne radiostacje wyposażone są również wojska amerykańskie, które podczas I wojny w Zatoce Perskiej wykorzystywały tego typu łączność do komunikacji z dowództwami ulokowanymi w Stanach Zjednoczonych.


Polska armia prace analityczno-koncepcyjne nad wyposażeniem żołnierzy w systemy łączności troposferycznej rozpoczęła trzy lata temu. W ubiegłym roku Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił do dialogu technicznego firmy oferujące tego typu sprzęt. Zapowiadał, iż Siły Zbrojne RP chcą kupić prawie 30 aparatowni troposferycznych o kryptonimie „Mimoza”.

Przetarg na kupno „Mimoz” został w końcu ogłoszony 12 kwietnia. „Mimozy” muszą zapewniać łączność na odległość co najmniej 200 kilometrów – przy szybkości przesyłania danych wynoszącej 20 megabitów na sekundę lub co najmniej 250 kilometrów, gdy prędkość transferu danych spadnie do 8 megabitów na sekundę. Urządzenia mają pracować w paśmie C, w częstotliwości pomiędzy 4,4 GHz a 5 GHz. Po spakowaniu ich wymiary powinny umożliwiać ręczny załadunek zestawu przez dwuosobową załogę ciężarówki Jelcz 442.


Szczegółową specyfikację techniczną otrzymają ją jedynie podmioty, które zostaną dopuszczone do przetargu.

 

Źródło: polska-zbrojna.pl, wp.mil.pl