Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

4,2 mln złotych na system radiowy dla GITD

 

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) opublikował wczoraj przetarg na "Uruchomienie, udostępnienie i utrzymanie usługi cyfrowego systemu głosowej radiowej (UHF/VHF) łączności dyspozytorskiej z funkcją bezprzewodowej transmisji danych". Z lektury bardzo chaotycznego SIWZ można wywnioskować, że chodzi o ogólnokrajowy system DMR, który ma zapewnić łączność dla 100 (słownie: stu) radiotelefonów przenośnych!

 

 inspektor-transportu-drogowego-oberwacja

 

Przedmiotem zamówienia jest zakup usługi dostępu do dyspozytorskiej łączności radiowej oraz usług transmisji danych na okres 36 miesięcy. Zamawiający oczekuje udostępnienia usługi na terenie całego kraju, co przy budżecie w wysokości 4,2 mln złotych brutto jest nierealne. Wraz z usługą zwycięzca dostarczy 100 radiotelefonów przenośnych DMR (z mikrofonogłośnikami) oraz udostępni 2 stanowiska dyspozytorskie (1 stacjonarne i 1 mobilne). Wśród wymagań znajduje się również zapewnienie dostępu do łączności dyspozytorskiej na smartfonach Android z poziomu aplikacji. Próżno szukać szczegółów wymaganego rozwiązania. Druga część zamówienia dotyczy zapewnienia "w tym samym systemie usługi transmisji danych" w technologii Wi-Fi. Prawdopodobnie chodzi o routery 3G/4G ale tego również nie doprecyzowano.

 

Podsumowując, SIWZ jest napisany chaotycznie, a opisane wymagania w aktualnym brzemieniu nie są możliwe do spełnienia nie tylko z technicznego punktu widzenia, ale również finansowego. Nie ulega wątpliwości, że przetarg w obecnej formie nie dojdzie do skutku ze względu na błędnie opisany przedmiot zamówienia oraz nierealne wymagania Zamawiającego, które zdradzają brak odpowiednich kompetencji technicznych. Tym bardziej jest to dziwne, bo przecież przetarg został poprzedzony dialogiem technicznym. Z pewnością pojawią się pytania do przetargu od zainteresowanych podmiotów.

 

Być może zamawiającemu chodziło o usługę dyspozytorską oferowaną przez Nordisk Polska w oparciu o sieć CDMA 2000. Nordisk ma w ofercie zarówno głosowe usługi dyspozytorskie jak i transmisję danych (na drugim kanale EV-DO) oraz aplikację dyspozytorską. Polkomtel w roku 2010 przejął firmę Nordisk, która była właścicielem systemu łączności trankingowej opartego o rozwiązanie  GoTa (ang. Global Open Trunking Architecture). Dostawcą tego rozwiązania jest chiński gigant telekomunikacyjny, firma ZTE. Interfejs radiowy tego systemu oparty jest o standard szerokopasmowy CDMA2000, z rozpraszaniem widma radiowego. Oprócz usług głosowych PTT, Polkomtel oferuje też szybką transmisję danych EV-DO Rev. A, która pozwala osiągnąć teoretyczny transfer do wartości 3,1 Mb/s.

 

Wymagane wadium wynosi aż 50 000 zł. O wyborze oferenta zdecyduje cena (waga 80) oraz termin rozpoczęcia świadczenia usługi (waga 20). Termin składania wniosków upływa 23 września 2015 o godzinie 13:00. 

 

Źródło: bip.gitd.gov.pl