Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Polskie siły zbrojne wdrożą systemy transmisji danych LINK

 

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia dwóch dialogów technicznych związanych z systemami wojskowej radiołączności LINK. Mają one pomóc w zebraniu informacji potrzebnych do wyspecyfikowaniu przedmiotów zamówienia w przetargach na wdrożenie systemów LINK w polskich siłach zbrojnych.

 

Wojskowe łącze taktyczne

 

Celem pierwszego z dialogów będzie pozyskanie informacji niezbędnych do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia na „System monitorowania i zarządzania sieciami LINK". System ten będzie wykorzystywany między innymi w zakresie planowania użycia Link 11 i 16, w tym opracowywania i generowania rozkazu OPTASK LINK, dynamicznego zarządzania sieciami Link 16 polegającego na zarządzaniu przydziałem szczelin czasowych poprzez alokację zasobów sieciowych w czasie pracy sieci radiowych Link 16 podczas prowadzonych ćwiczeń i operacji oraz monitorowania informacji pochodzących z sieci Link 11 i 16.

 

Drugi dialog będzie natomiast stanowić przygotowanie do zamówienia na „Integrację systemów bazowych Wojsk Specjalnych do zdolności przesyłania wiadomości w systemach Link 11, Link 11B, Link 16, Link 22 i VMF, w tym zakup interfejsów i integratorów". Jego celem będzie wyspecyfikowanie sprzętu, który umożliwiłby wdrożenie systemów Link w Wojskach Specjalnych. System dla Wojsk Specjalnych zapewniający przesyłanie wiadomości w systemach Link będzie zbudowany w oparciu o oprogramowanie CSI (CRC System Interface) i sprzęt komputerowy typu TEMPEST. Do głównych zadań wykonawcy tego zamówienia będzie należało dostarczenie sprzętu TEMPEST z oprogramowaniem systemowym, instalacja systemu CSI i integracja tego środowiska z systemami Link 11, 11B, 16, 22 i VMF.

 

Wymienione wyżej systemy radiołączności są wykorzystywane do taktycznej transmisji danych w armiach NATO. Link 11 (znany też jako STANAG 5511, TADIL-A lub MIL-STD-6011) to półdupleksowe łącze pracujące w paśmie HF lub UHF, o maksymalnym zasięgu do 1000 mil morskich (ok. 1800 km). Wykorzystuje modulację PSK lub DQPSK i umożliwia transmisję z przepustowością do 2250 bit/s. Link 11 ma charakter rozgłoszeniowy i jest używany w łączności pomiędzy jednostkami naziemnymi, morskimi i powietrznymi. Link 11B (TADIL-B) jest natomiast jego wariantem pozwalającym na łączność punkt-punkt w trybie pełnego dupleksu, z przepustowością do 2400 bit/s. Używa się go w zasadzie wyłącznie do komunikacji pomiędzy jednostkami naziemnymi.

 

Link 16 (TADIL-J) jest z kolei bezpiecznym łączem pracującym w zakresie 960–1215 MHz, przeznaczonym do transmisji wiadomości tekstowych, obrazów oraz cyfrowego sygnału mowy (dwa kanały po 2,4 kbit/s lub/i 16 kbit/s). Standard wykorzystuje modulację MSK, wielodostęp TDMA i rozpraszanie widma metodami FH oraz DS, a jego przepustowość wynosi do 107,52 kbit/s. Jest używany do komunikacji pomiędzy jednostkami naziemnymi, morskimi i powietrznymi.

 

Link 22 (STANAG 5522) to nowszy standard mający wyprzeć stosowany od lat 60 ubiegłego wieku Link 11 oraz stanowić uzupełnienie dla Link 16. Wykorzystuje wielodostęp TDMA, wielowartościowe modulacje PSK oraz QAM dynamiczną alokację pasma i zapewnia przepustowość do 12,666 kbit/s przy pojedynczej transmisji. Możliwa jest jednak realizacja czterech jednoczesnych transmisji w pasmach HF i UHF celem podwyższenia przepustowości oraz odporności na zagłuszanie.

 

Obydwa dialogi techniczne są planowane na wrzesień br., a zgłoszenia do udziału w nich będą przyjmowane do 31 lipca br. Z uwagi na możliwość występowania informacji wrażliwych, wstępne wymagania techniczne zostaną przekazane zainteresowanym podmiotom drogą elektroniczną, po zgłoszeniu chęci udziału.

 

Źródło: www.iu.wp.mil.pl