Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Emitel i T-Mobile chcą dzierżawić swoje maszty pod system TETRA Energa-Operator

 

W przetargu na dzierżawę infrastruktury telekomunikacyjnej dla potrzeb wdrożenia systemu TETRA, rozpisanym przez ENERGA-OPERATOR S.A. wpłynęły dwie oferty — informuje serwis TetraForum.pl. Do przetargu przystąpiły firmy EmiTel Sp. z o.o. i T-Mobile Polska S.A. oferując swoje maszty radiokomunikacyjne do wykorzystania przez pomorską spółkę energetyczną.

 

emitel_maszt_antenowy

 

Zamawiający wymagał od wykonawców wybrania minimalnej liczby lokalizacji stacji bazowych, aby osiągnąć wymagane pokrycie sygnałem radiowym na obszarze działania spółki energetycznej. Wraz z ofertą należało dostarczyć plan propagacji radiowej (symulację komputerową) potwierdzający osiągnięcie wymaganych wskaźników pokrycia. Według zawartych w specyfikacji zamówienia wytycznych, wykonawcy mogli wybierać lokalizacje stacji bazowych spośród 165 obiektów posiadanych już przez zamawiającego oraz własnych obiektów, które są mu w stanie wydzierżawić. Należało jednak, co zrozumiałe, wykorzystać jak najwięcej lokalizacji spośród puli należącej do ENERGA-OPERATOR.

 

Emitel dysponuje znacznie wyższymi wieżami niż T-Mobile. Średnia wysokość wieży tego operatora komórkowego waha się pomiędzy 35–50 metrów, niektóre wieże ciężkie wykorzystywane jako węzły sieci szkieletowej mają wysokość 70 metrów. Emitel ma natomiast wiele obiektów nadawczych i radiodyfuzyjnych, których wysokość często przekracza 100 metrów. A w przypadku systemu TETRA wysokość zawieszenia anten ma zasadnicze znaczenie.

 

Zestawienie ofert, ich cen brutto, liczby obiektów oraz cen ich dzierżawy przedstawia poniższa tabela:

Nr oferty Wykonawca Cena  brutto [PLN] Miesięczna opłata ryczałtowa za wydzierżawienie jednego obiektu Liczba obiektów wykonawcy, oferowanych do wydzierżawienia zamawiającemu Liczba wykorzystanych obiektów zamawiającego
1 EmiTel Sp. z o.o. 8.496.594,00 2.441,55 29 50
2 T-Mobile Polska S.A. 20.566.824,59 3.006,85 57 85

 

Obydwie firmy z bardzo dużym zapasem zmieściły się w budżecie ENERGA-OPERATOR na to zamówienie, który wynosi 44.280.000,00 zł. Kryteria oceny, jakie przyjął zamawiający w tym przetargu to cena oferty brutto i łączna liczba obiektów, z wagami odpowiednio 65 i 35%. Jak widać, pod obydwoma względami znacznie lepszą ofertę złożyła firma EmiTel, więc najprawdopodobniej to ona będzie przez co najmniej 10 lat dzierżawić swoją infrastrukturę na potrzeby sieci TETRA spółki ENERGA-OPERATOR.

 

Źródło: TetraForum.pl