Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

RadioEXPO 2014 - relacja z konferencji

 

Prawie 260 uczestników zgromadziła pierwsza edycja Konferencji i Wystawy Radiokomunikacji Profesjonalnej RadioEXPO 2014 w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyło bardzo wielu przedstawicieli służb związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem publicznym, a więc Policji, Straży Granicznej i miejskiej, Państwowe Straży Pożarnej oraz ratownictwa medycznego. Byli to głównie naczelnicy i specjaliści wydziałów łączności i informatyki. Bardzo licznie pojawili się również dyrektorzy i eksperci działów IT/Telco firm z sektora energetycznego. Nie zabrakło integratorów oraz dystrybutorów sprzętu radiokomunikacyjnego. Konferencja RadioEXPO była okazją do premiery pierwszego numeru Magazynu Radiokomunikacji Profesjonalnej RadioTech. Jest to bezpłatny dwumiesięcznik przeznaczony dla ekspertów i specjalistów z branży radiokomunikacyjnej. Konferencji towarzyszyła też ekspozycja na której czołowe firmy z branży prezentowały swoje produkty i rozwiązania.

 

 Zgromaczona publiczność na sali konferencyjnej

 

Po przywitaniu przybyłych gości przez organizatora RadioEXPO 2014, Mariusza Waruszewskiego, prezentację powitalną wygłosił Phil Kidner, dyrektor generalny Stowarzyszenia TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA). Przedstawił on pokrótce aktualną pozycję standardu TETRA na rynku PMR, liczbę aktywnych terminali na całym świecie i prognozy wzrostu w tym zakresie. Szef TCCA wymienił też powody, dla których TETRA pozostaje najczęściej wybieranym standardem łączności radiowej do zastosowań o znaczeniu krytycznym.

Wszystkie prezentacje do pobrania na: http://radioexpo.pl/agenda/

 Phil Kidner - , dyrektor generalny Stowarzyszenia TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA)

 

Kolejne wystąpienie należało do dr Barbary Held, szefowej Federalnej Agencji ds. Cyfrowej Radiokomunikacji na Potrzeby Służb Bezpieczeństwa (BDBOS) — organu odpowiedzialnego za wdrożenie i zarządzanie niemiecką ogólnokrajową siecią TETRA, BOSNet. Dr Held zapoznała słuchaczy z historią powstania sieci BOSNet i strukturą BDBOS, a następnie przeszła do omówienia budowy i obecnego statusu wdrażania niemieckiej sieci oraz specyfiki jej wykorzystania.

 

 dr Barbara Held - szefowa Federalnej Agencji ds. Cyfrowej Radiokomunikacji na Potrzeby Służb Bezpieczeństwa (BDBOS)

W temacie TETRY pozostał Dariusz Wiśniewski, dyrektor działu Secure Land Communications w firmie Airbus Defence and Space, który po przybliżeniu kwestii rebrandingu EADS na Airbus Group wyjaśnił, dlaczego TETRA jest najlepszym rozwiązaniem łączności dla szerokiego grona użytkowników, w szczególności ze służb bezpieczeństwa publicznego. Wyraził także przekonanie, że standard TETRA pozostanie w powszechnym użytku jeszcze przez kolejne 20 lat. Głównym tematem wystąpienia były rozwiązania typu MVNO (wirtualny operator sieci mobilnych) jako rozszerzenie sieci TETRA, zapewniające szerokopasmową i bezpieczną transmisję danych o znaczeniu krytycznym. Wiśniewski wymienił zalety MVNO i omówił narzędzie Tactilon Suite firmy Airbus Defence and Space, służące do realizacji systemów transmisji danych w tej koncepcji.

Dariusz Wiśniewski, dyrektor działu Secure Land Communications w firmie Airbus Defence and Space 

 

Waldemar Paternoga, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, przedstawił z kolei historię, strukturę i przyszłość wielkopolskiego systemu łączności DMR wykorzystywanego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Państwowe Ratownictwo Medyczne. Jednocześnie Sławomir Fryska, właściciel firmy YAGI-FRYSKA która wdrożyła ów system, na żywo demonstrował działanie konsoli dyspozytorskiej ConSel firmy Aksel. Na zakończenie prezentacji głos zabrał prezes Aksel sp. z o.o., Stanisław Słowik, wymieniając główne atuty swojej firmy oraz informując o jubileuszu 25-lecia jej działalności.Po przerwie kawowej nadeszła kolej na wystąpienie Marka Winczury, starszego specjalisty ds. planowania sieci w spółce Tauron Dystrybucja, który omówił system TETRA eksploatowany przez gliwicki oddział Taurona, przedstawiając szczegółowe informacje na temat wdrożenia systemu, przykłady realizacji stacji bazowych i terminali mobilnych oraz perspektywy rozwoju TETRY zarówno w spółce Tauron Dystrybucja, jak i całej polskiej energetyce. Kolejny prelegent — Barry Hack, specjalista techniczny z firmy Aeroflex — w swojej prezentacji zwrócił uwagę na trudności, które można napotkać przy optymalizacji pracy cyfrowych sieci łączności radiowej i wyjaśnił metody radzenia sobie z nimi. Riccardo Manzini, menedżer linii produktów MOTOTRBO firmy Motorola Solutions w regionie EMEA, przedstawił natomiast wyczerpująco portfolio produktów i rozwiązań MOTOTRBO. Szczególną uwagę poświęcił nowemu radiotelefonowi klasy podstawowej, SL1600. Po tej prezentacji goście RadioEXPO 2014 udali się na półtoragodzinną przerwę obiadową i zwiedzanie ekspozycji w sali wystawowej.Kolejną prezentację wygłosił Sylwester Chojnacki, Wireless Solutions Director w Huawei Polska, który zaprezentował tranking eLTE firmy Huawei jako idealne rozwiązanie szerokopasmowej łączności 4G dla służb bezpieczeństwa publicznego, energetyki, transportu i innych branż. Następnie Andrzej Walczyk, inżynier wsparcia technicznego działu handlowego Nexrad Telecom, przybliżył słuchaczom ideę systemu MOTOTRBO Linked Capacity Plus, przystępnie wyjaśniając jego zasadę działania i różnice pomiędzy LCP a systemami IP Site Connect oraz Capacity Plus, a także innymi systemami trankingowymi. Ostatnia prezentacja przed drugą przerwą kawową należała do Macieja Kłosińskiego z firmy MindMade należącej do Grupy WB. Jej tematem była Platforma Integracji Komunikacji pozwalająca na współdziałanie wielu systemów łączności bazujących na różnych technologiach. Kłosiński przedstawił korzyści płynące z zastosowania PIK równolegle z istniejącymi środków łączności podkreślając fakt, że nie wprowadza to żadnych zmian w metodologii pracy danej służby/organizacji.


Po przerwie głos zabrała Agnieszka Slosarska, prezes ATDI Sp. z o.o., przedstawiając pokrótce profil działalności firmy, po czym Philippe Missud, Prezes ATDI, zademonstrował jak w praktyce wygląda planowanie pokrycia sygnałem radiowym w gęstej zabudowie miejskiej przy wykorzystaniu oprogramowania ICS Telecom. Ostatnim prelegentem na RadioEXPO 2014 był Mateusz Dąbrowski, młodszy specjalista ds. systemów informatycznych w spółce PL 2012+, który omówił wdrożenie systemu NEXEDGE na Stadionie Narodowym w Warszawie i specyfikę jego wykorzystania w tym obiekcie. Dąbrowski bardzo pochlebnie wyraził się o samym systemie, jak i firmie Elektrit Sp. z o.o., która zrealizowała to wdrożenie.

Pod koniec spotkania rozlosowano atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów konferencji, którymi były:

  • 5 egzemplarzy książki "O sygnałach bez całek" autorstwa Czesława Frąca — ufundowanych przez firmę RADMOR S.A.
  • 3 zestawy profesjonalnych radiotelefonów Motorola TLKR T80 Extreme – ufundowane przez firmę Motorola Solutions
  • Nagroda główna: Smartfon Huawei Ascend P7 — ufundowany przez firmę Huawei Polska

Organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników do udziału w edycji RadioEXPO 2015. 

Galeria zdjęć (Fot. Szymon Piątkowski) Pełna galeria dostępna na: http://radioexpo.pl/galeria/