Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

DMR królował na PMRExpo 2012

 

W zeszłym tygodniu zakończyła się największa europejska wystawa i konferencja poświęcona systemom radiokomunikacji profesjonalnej - PMRExpo 2012 w niemieckiej Kolonii. Tegoroczna edycja zgromadziła 197 wystawców (wobec 190 w 2011) oraz 3274 uczestników (3075 w zeszłym roku).

 

Banner powitalny wystawy PMRExpo 2012 w niemieckiej Kolonii 27-29.11.12

 

W tym roku królowały nowości DMR, patrząc na liczbę nowych radiotelefonów i systemów pracujących w tym standardzie. Zarówno Motorola jak i Hytera z dumą prezentowały nowe radiotelefony DMR ATEX. Oprócz samych radiotelefonów i systemów na ekspozycji prezentowane były m.in. miniaturowe i specjalizowane akcesoria audio, aplikacje AVL i dyspozytorskie, systemy Command & Control, przyrządy pomiarowe, wozy łączności i wiele innych.

 Ogólne ujęcie PMRExpo 2012

 

Najczęściej pojawiającym się terminem był DMR Tier III. Systemy Tier III wyposażone w kanał kontrolny, funkcje dyspozytorskie, priorytetowanie połączeń czy DGNA (dynamiczne przydzielanie numerów grup rozmównych) zbliżają się swoimi funkcjonalnościami do systemów TETRA. DMR Tier III był prezentowany przez firmy Hytera, Radiodata, Tait, Selex i kilka innych.

 

Największą nowością firmy Motorola Solutions, poza całą gamą nowych radiotelefonów MOTOTRBO DP4400/4800 oraz DM4800, był pierwszy radiotelefon MOTOTRBO spełniający normę ATEX - DP4801Ex. Przeznaczony jest dla klientów wywodzących się z sektora paliwowego, petrochemicznego, górniczego czy wydobywczego. Posiada duży, wygodny przycisk PTT i charakteryzuje się łatwością obsługi nawet w rękawicach. Nie zabrakło też nowości TETRA, wśród nich nowe radiotelefony przewoźne MTM5200/5400 i MTP6550 - pierwszy ręczny radiotelefon obsługujący technologię TEDS (TETRA Enhanced Data Service).

 

motorola-mototrbo-atex-dp4801ex-pmrexpo-2012-pic2.jpg

 

Firma Hytera na swoim stoisku zaprezentowała kompletne portfolio systemów radiowych poczynając od radiotelefonów konwencjonalnych (znanych pod marką HYT) poprzez MPT1327 oraz DMR Tier II i Tier III a na kompletnej ofercie radiotelefonów, infrastruktury i aplikacji TETRA kończąc. Absolutną nowością była premiera nowego kamuflowanego radiotelefonu DMR X1p. Jest to bardzo smukły radiotelefon z kolorowym wyświetlaczem 1.8” i pełną klawiaturą. Dodatkowe funkcje takie jak: pamięć na 1024 kanały, funkcja ManDown, GPS, Bluetooth czy zgodność z IP67 czynią z tego urządzenia interesującą opcją dla użytkowników systemów DMR.  Równie imponujący jest fakt, iż w tak małym urządzeniu udało się zmieścić nadajnik o pełnej mocy wyjściowej – wersja VHF do 5W RF, UHF do 4W. X1p to bezkompromisowy produkt. Wcale nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się pierwszy na świecie prawdziwie mobilny i przenośny przemiennik cyfrowo-analogowy DMR Hytera RD965 oraz PD795Ex - pierwszy radiotelefon iskrobezpieczny DMR zgodny z normą ATEX.

 

Hytera-dmr-mobilny-przemiennik-rd985p.jpg 

hytera-covered-digital-radio-X1p.jpg

 

Imponujące stoiska miały takie firmy jak Icom czy Kenwood. Szczególnie ta ostatnia postawiła na intensywny rozwój aplikacji do swojego cyfrowego systemu trankingowego NEXEDGE. Niedawno został udostępniony protokół NXDN, a niedługo potem nastąpił wysyp aplikacji dla użytkowników. Dlatego też do stoiska Kenwooda było "przyklejonych" wielu partnerów aplikacyjnych oferujących rozwiązania AVL, systemy dyspozytorskie czy transmisji danych pracujące w środowisku systemu NEXEDGE. Kenwood poszedł śladami Motoroli, która posiada największe portfolio specjalizowanych aplikacji dla użytkowników systemu MOTOTRBO.

 

kenwood-stand-pmrexpo-2012.jpg 

 

Tradycyjnie obecna była też firma SEPURA która prezentowała nowe radiotelefony TETRA serii STP9000 oraz STP8x ATEX. Na PMRExpo nie mogło zabraknąć firmy CASSIDIAN, która miała najbardziej prestiżowe i eksponowane stanowisko na wystawie (tuż przy samym wejściu na halę wystawową). CASSIDIAN jest dostawcą infrastruktury ogólnokrajowej sieci TETRA, która docelowo ma być zbudowana z 5000 stacji bazowych dla pół miliona użytkowników ze służb bezpieczeństwa publicznego. Firma prezentowała nową przenośną centralę cyfrową TETRA z serii DXT3p (portable).


 cassidian-stand-pmrexpo-2012-cologne-2.jpg

 

Na wystawie mieliśmy okazję spotkać odwiedzających z polskich firm: Nexrad, RTcom, DGT, Aksel, Radmor czy Digimes.  Kolejne spotkanie specjalistów od radiokomunikacji profesjonalnej odbędzie się już za niecały rok i z pewnością zostanie przekroczona magiczna liczba 200 wystawców.

 

Obejrzyj Video impresję z PMRExpo 2012 przygotowaną przez zespół serwisu Tetraforum.pl

 

 

 

Źródła: własne, fot. Mariusz Waruszewski