Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

RadioEXPO 2019: Relacja z przebiegu konferencji

 

Konferencja Radiokomunikacji Profesjonalnej RadioEXPO 2019 od lat gromadzi coraz szersze grono ekspertów – w tym roku było ich ponad 450 -  nie tylko z dziedziny systemów radiowych TETRA, DMR, dPMR, LTE, lecz także z branż szeroko wykorzystujących łączność radiową, czy to do prowadzenia nadzoru wideo, zapewniania bezpieczeństwa i ochrony, czy też do organizacji pracy zwłaszcza w warunkach szczególnie niebezpiecznych jak energetyka zawodowa i górnictwo.

 

Hytera Stoisko RadioEXPO 2019

 

Jako pierwsi zaprezentowali się radioamatorzy – krótkofalowcy Adrian Matusik i Bolesław Scholl, przedstawiając zorganizowaną na zasadzie wolontariatu sieć łączności kryzysowej SP EmCom. Paradoksalnie służba radiokomunikacyjna amatorska wzbudziła wśród profesjonalistów niemałe zaciekawienie.

 

 Adrian Matusik i Bolesław Scholl - sieć łączności kryzysowej SP EmCom

 

Radioamatorzy na RadioEXPO 2019

 

Zainteresowanie audytorium, szczególnie związanego z zapewnianiem bezpieczeństwa i ochrony, wzrosło jeszcze bardziej w trakcie prezentacji Złotego Sponsora konferencjiGrupy Hytera, w trakcie której Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkową i Wschodnią Marcin Białczak oraz Michał Lewandowicz zaprezentowali portfolio nowych produktów tej marki.

 

Hytera Stoisko RadioEXPO 2019

 

Po przerwie swoje rozwiązanie dla sieci TETRA – Dimetra X Core przedstawiła Motorola Solutions, reprezentowana przez p. Macieja Kaleńczuka – inżyniera wsparcia systemów TETRA. Prezentacje produktowe pierwszego dnia konferencji zakończył Sponsor Srebrny - firma Aksel, przedstawiając nowości w dziedzinie radiowego systemu dyspozytorskiego ConSEL.

 

Tomasz Piktel Motorola Sotluions RadioEXPO 2019

 

Jak co roku nie zabrakło prelekcji i wykładów praktyków, przedstawiających konkretne wdrożenia systemów radiokomunikacyjnych. Cieszą się one zawsze niesłabnącym zainteresowaniem ze względu na możliwość czerpania inspiracji oraz konfrontacji ofert dostawców z oczekiwaniami klientów. Pierwszą z tego cyklu była prezentacja systemu łączności i powiadamiania ratunkowego na terenie miasta Kalisz, przedstawiona przez Kierownika Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Kalisz Dominika Kałużnego. Zastosowane rozwiązania organizacyjne okazały się niezwykle interesujące, czego przejawem były liczne pytania do prelegenta, kontynuowane nawet w trakcie obiadu.

 

RadioEXPO 2019 - uczestnicy widownia

 

Po obiedzie ruszyły zorganizowane przez ATDI warsztaty praktyczne „Planowanie Radiowe sieci 5G: Jakie wybierać modele propagacyjne i jaki rodzaj map?”. Równolegle trwały niezwykle interesujące prezentacje, specjalnie oczekiwane przez duże grupy uczestników. Kierownik Działu Usług Telekomunikacyjnych firmy Enspirion, Piotr Sarna przedstawił usługę łączności krytycznej zrealizowanej w oparciu o sieć TETRA Grupy Energa.

Następnie Marcin Kuczma, specjalista z Wydziału Teleinformatyki Komendy Stołecznej Policji, przedstawił informacje na temat wdrożonego w obszarze aglomeracji warszawskiej systemu DMR Simulcast.

 

 RadioEXPO 2019 - uczestnicy widownia

 

Zupełnie inne podejście do zagadnienia organizacji i wymagań stawianych systemom komunikacji radiowej zaprezentowali mjr Sebastian Bartosz, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu, oraz mjr Tomasz Tkaczyk, Starszy Specjalista Biura Informatyki i Łączności  Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Omówili wyzwania w tym zakresie, jakie związane były z modernizacją łączności radiowej w Służbie Więziennej, a różnią się one w sposób zasadniczy od tych, jakie znamy z typowych rozwiązań radiokomunikacyjnych.

 

Jak zorganizować łączność na obszarze kraju funkcjonującym przez pewien czas na zasadach eksterytorialności, gdzie wstęp równoznaczny jest z przekroczeniem granicy państwa, bez równoczesnej degradacji dotychczas działającej łączności? Na ten temat można się było wiele dowiedzieć z prezentacji  „Organizacja łączności PSP w czasie trwania Szczytu Klimatycznego (COP24)”, przygotowanej i przedstawionej przez Mariusza Szojdę, Naczelnika Wydziału Informatyki i Łączności oraz Tadeusza Kiesa, Starszego Specjalisty Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

 

Radmor Stoisko Grupy WB RadioEXPO 2019

 

Z jeszcze inną specyfiką pracy systemu radiokomunikacyjnego uczestnicy konferencji mogli zapoznać się podczas prezentacji pp. Tomasza Krasuckiego (PGNiG Termika S.A.) i Marka Cichowskiego, RADMOR S.A. (Grupa WB) dotyczącej systemu TETRA w PGNiG Termika S.A. Była to ostatnia prezentacja pierwszego dnia konferencji, po której uczestnicy udali się na stoiska wystawców. Tam do późnych godzin wieczornych trwały rozmowy kuluarowe w przyjacielskiej atmosferze.

 RadioEXPO 2019 - uczestnicy widownia

Kolejny dzień rozpoczął się od przedstawienia przez firmę SIM systemu konsol dyspozytorskich STC dla systemów Hytera DMR i TETRA. Po tej pierwszej firmowej prezentacji - kolejne przedstawiały praktykę wdrożeniową systemów radiowych w różnych środowiskach. Pierwsza tego rodzaju prezentacja dotyczyła systemów wdrożonych w Krajowym Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego. Kolejna prezentacja „Wykorzystanie platformy Smart PTT do łączności podziemnej w Kopalniach Węgla Kamiennego” wykazała pewne podobieństwa specyfiki środowiska wdrożeniowego do tego, na jakie wskazywali wcześniej przedstawiciele Służby Więziennej, oczywiście znaczące różnice także bez wątpienia występują. Obydwie prezentacje spotkały się z żywym zainteresowaniem audytorium.

 

RadioEXPO 2019 - uczestnicy widownia

 

Bardzo interesująca okazała się „Praktyka utrzymania systemu dyspozytorskiego” u operatora sieci dystrybucyjnej Energa Operator S.A., przedstawiona przez Z-cę Dyrektora Departamentu Telekomunikacji Krystiana Górskiego.

 

Po przerwie nastąpiła wyczekiwana przez wielu prelekcja Koordynatora, Specjalisty ds. radiokomunikacji w Biurze Operatora Sieci Radiowej Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Mirosława Derengowskiego, zatytułowana „System łączności radiowej sektora elektroenergetyki - stan obecny – nowe możliwości”. Dotyczyła ona budzącej pewne kontrowersje decyzji w sprawie dokonania wyboru rozwiązania dla energetyki pomiędzy systemami TETRA a LTE.

 

Mariusz Kaniecki prowadzący RadioEXPO 2019

 

Konferencję kończyły dwie prezentacje firmowe: dotycząca planowania od podstaw radiowego systemu TETRA, poprowadzona przez p. Rafała Michniewicza, Inżyniera-Specjalisty, ATDI Polska, oraz „Transmisji video w czasie rzeczywistym poprzez sieć 2G/3G/4G w systemie SECURO STREAM na potrzeby służb bezpieczeństwa publicznego” – przedstawiona przez Dyrektora Generalnego firmy Securo, p. Andrzeja Załuskiego.

 

Mariusz Kaniecki prowadzący RadioEXPO 2019

Warto dodać, iż zwieńczeniem pierwszego dnia wydarzenia było emocjonujące losowanie nagród i upominków ufundowanych przez sponsorów. Osoby uczestniczące w tym losowaniu miały okazję przekonać się, że warto było uczestniczyć w konferencji do końca, gdyż nigdy nie wiadomo co jeszcze nas może zainspirować.

 Mariusz Waruszewski prowadzący RadioEXPO 2019

 

Organizatorzy i prowadzący konferencję RadioEXPO 2019, Mariusz Waruszewski oraz Mariusz Kaniecki (debiutujący z doskonałym skutkiem w roli prowadzącego) dziękują wszystkim za aktywne uczestnictwo i poświęcony czas, oraz zapraszają na kolejną edycję w roku 2020.

 

Źródło i fot: własne