Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Relacja z konferencji INSEC 2019 w Warszawie

 

12 czerwca 2019 w Hotelu Sangate Airport w Warszawie odbyła się trzecia edycja Międzynarodowej Wystawy i Konferencji INSEC, corocznego forum dialogu i wymiany wiedzy dotyczącej dobrych praktyk i nowoczesnego wyposażenia wszystkich formacji zaangażowanych w ochronę granic i bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce, z wykorzystaniem dorobku i doświadczeń podobnych formacji z zagranicy.

 

Konferencja-Insec-2019-Warszawa

 

W trakcie pierwszej części swoje trudne doświadczenia z zakresu ochrony granicy ukraińsko – rosyjskiej zaprezentował Lieutenant General Hresko Yurii Petrovych, pierwszy zastępca szefa Państwowej Straży Granicznej Ukrainy. Ta prowadzona w języku rosyjskim prezentacja, wzbogacona dość drastyczną dokumentacją fotograficzną i filmową z rejonu działań wojennych wzbudziła duże zainteresowanie publiczności, uświadamiając wszystkim potencjalne zagrożenia z jakimi możemy się zetknąć.

 

Kolejne wypowiedzi zaproszonych gości, a byli wśród nich:

 • nadinsp. Dariusz Augustyniak, Zastępca Komendanta, Komenda Główna Policji
 • płk SG Grzegorz Niemiec, Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej
 • nadbryg. Marek Jasiński, Zastępca Komendanta, Państwowa Straż Pożarna
 • Łukasz Bryła, Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego
 • gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej
 • Zbigniew Leszczyński, Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy
 • płk Zbigniew Gospodarowicz, Dyrektor Biura Ochrony i Spraw Obronnych, Służba Więzienna
 • Grzegorz Świszcz, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
 • Maciej Zawadzki, Dyrektor, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa

jasno uświadomiły wszystkim obecnym, jak ważna jest skoordynowana współpraca wszystkich służb mundurowych i nie tylko, w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego naszego kraju. Taka skoordynowana współpraca nie jest możliwa bez zapewnienia właściwych środków łączności. W tym kontekście interesująca była część trzecia: „najważniejsze wyzwania dla służb odpowiedzialnych za ochronę granic i bezpieczeństwo wewnętrzne – teleinformatyka, ochrona ludności, bezpieczeństwo imprez masowych, transportu i komunikacji”.

 

Udział w dyskusji wzięli:

 • insp. Przemysław Więcław, Dyrektor, Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji
 • ppłk SG Sławomir Klekotka, Naczelnik Wydziału Służby Granicznej Zarządu Granicznego KGSG
 • płk Czesław Perłak, T6 Oddział Dowodzenia i Łączności, Wojska Obrony Terytorialnej
 • ppłk SG Michał Behrendt, Radca w Biurze Łączności i Informatyki KG SG
 • Zbigniew Włodarczyk, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy
 • Grzegorz Kozłowski Zastępca Dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów
 • mgr inż. Zbigniew Siemko, Komendant, Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Warszawie

oraz przedstawiciele Kierownictwa Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Paneliści zgodnie podkreślali, że rozwijająca się współpraca pomiędzy służbami wymaga dużych nakładów finansowych, które są i nadal będą ponoszone.

 

Zachęcano obecnych do monitorowania ogłoszeń o przetargach, ponieważ okazuje się iż nie zawsze spotykają się one ze spodziewanym odzewem. W szczególności na pytania RadioTech.pl od przedstawiciela Straży Miejskiej m. st. Warszawy Zbigniewa Włodarczyka uzyskaliśmy informację, że choć system łączności używanej przez funkcjonariuszy jest od 2014 roku w pełni cyfrowy i szyfrowany, to jednak występuje pewien problem niedostatecznej interoperacyjności z innymi służbami podległymi MSWiA.

 

Komendant Zbigniew Siemko, reprezentujący Straż Ochrony Kolei podkreślił w rozmowie z RadioTech.pl, że niezależnie od rozwijania systemu GSM-R modernizowana i cyfryzowana będzie sukcesywnie sieć łączności radiotelefonicznej funkcjonującej na kolei, co zdecydowanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa transportu. Przewidziane na infrastrukturę kolejową środki są ogromne, a niemała ich cześć przeznaczana jest właśnie na systemy łączności.

 

Przedstawiciel Dyrekcji Lasów Państwowych, p. Zbigniew Filipek potwierdził zamiar sukcesywnej modernizacji systemu łączności do standardu analogowo-cyfrowego, umożliwiającego interoperacyjność ze Strażą Pożarną oraz Strażą Graniczną.

 

W dziedzinie planowanych modernizacji systemów łączności liderem pozostaje Policja, która zdaje się być na finiszu procedury przetargowej na budowę systemu TETRA w 13 miastach, choć nie bez przeszkód z tytułu postępowań odwoławczych.

 

W trakcie konferencji na dedykowanych stoiskach prezentowało się szereg firm i instytucji. Dla osób szeroko związanych z elektroniką i radiokomunikacją najbardziej interesujące były wystawy firm Hikivision, dostarczającej systemy monitoringu wizyjnego, oraz Phonexia, która wprowadza innowacyjne techniki analizy mowy i biometrii głosu. W trakcie przerw kawowych niezapomnianych atrakcji dostarczali warszawscy Strażnicy Miejscy, demonstrujący swoją sprawność fizyczną, pokazujący techniki samoobrony i ćwiczący walkę wręcz.

 

 

Źródło i fot: własne