Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

V Konferencja „Inteligentna Energetyka” – kolejna odsłona sporu o standardy łączności dla energetyki


Dnia 21 marca 2019 odbyła się w Warszawie V Konferencja „Inteligentna Energetyka”, poświęcona w całości standardom łączności bezprzewodowej dla energetyki. Spotkanie zgromadziło prawie 120 wysokiej klasy eksportów i specjalistów ds. energetyki. Wśród wystawców były takie firmy jak DGT, IP Connect oraz Rohill, Emitel i Comarch. Serwis RadioTech.pl miał zaszczyt być partnerem medialnym tego wydarzenia.

 

 Konferencja-inteligentna-energetyka-warszawa-2019

 

W jej trakcie zaprezentowane zostały rozwiązania i problemy związane ze smart-meteringiem, dostępne aktualnie systemy zdalnego dostępu do urządzeń pomiarowych z wykorzystaniem IoT, oraz perspektywy rozwoju tej dziedziny. W tym kontekście szczególnie interesujące było wystąpienie pana Marka Pinkasa, Dyrektora Operacyjnego Górnośląskiego Zakładu Obsługi Gazownictwa, który przedstawił cały szereg problemów związanych nie tylko ze zdalnym odczytem gazomierzy, ale także z aktualną metrologią w polskim gazownictwie i wynikającymi z niej zagrożeniami.

 

 Miroslaw-Derengowski-prezentacja-inteligentna-energetyka-2019-konferencja


Jednak dominującą problematyką konferencji stał się spór o system łączności, jaki powinna przyjąć polska energetyka. Pierwszy głos w tej dyskusji zabrał Mirosław Derengowski, Koordynator Biura Operatora Sieci Radiowej PTPiREE, który w ramach swojej prezentacji „System dyspozytorskiej łączności radiowej sektora elektroenergetyki” ujawnił kluczowe fragmenty zastrzeżonej ekspertyzy Instytutu Łączności na temat optymalnego wykorzystania pasma 450 MHz. Instytut Łączności dotychczas odmawiał dziennikarzom jej ujawnienia „ze względu na dobra, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy (...) o dostępie do informacji publicznej (tajemnica przedsiębiorcy) przysługujące Polskiemu Towarzystwu Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.”

 

harmonogram-budowy-cyfrowego-systemu-lacznosci-radiowej-dla-energetyki

 

Główne tezy i stwierdzenia zawarte w ekspertyzie IŁ to m.in.:

 • Istnieje potrzeba szybkiej i ostatecznej realizacji systemów dyspozytorskich, według sprawdzonych wzorów wdrażanych w Unii Europejskiej i w wybranych OSD polskiego sektora elektronenergetycznego w oparciu o standard TETRA.
 • Wszystkie przedstawione przesłanki potwierdzają słuszność wyboru systemu TETRA jako podstawowego systemu łączności radiowej sektora energetyki.
 • Dyspozytorski system radiokomunikacji ruchomej musi być własnością elektroenergetyki zarządzanym przez służby elektroenergetyki.
  Brak kontynuacji budowy sieci radiowej w standardzie TETRA w pozostałych OSD wpłynąłby negatywnie na bezpieczeństwo Państwa.
 • Przygotowanie merytoryczne, projektowe i przetargowe oraz znaczne zaawansowanie inwestycji u operatorów sieci dystrybucyjnych, jak również brak alternatywy technicznej w perspektywie najbliższych lat, przemawiają za podjęciem pilnej decyzji o kontynuacji budowy sieci TETRA, która mogłaby być ukończona w terminie ok. 3 lat.
 • Sieć łączności radiowej TETRA powinna być siecią pierwszej ważności dla sektora energetyki.
 • LTE nie posiada (jeszcze) w pełni zaimplementowanych mechanizmów łączności krytycznej i funkcjonalności oczekiwanych w takich systemach. Sieć LTE jest siecią komplementarną dla TETRY i powinna być traktowana jako sieć drugiej ważności dla sektora energetyki.
 • Przygotowania do budowy sieci LTE450 będą wymagały wielu działań, których łączny, szacowany czas wyniesie około 4 lat, a z budową sieci prawdopodobnie sięgnie dekady.  
 • Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/2196 ustanawiające kodeks sieci dotyczący stanu zagrożenia i stanu odbudowy systemów elektroenergetycznych wymusza konieczność dostosowania systemów łączności głosowej, infrastruktury związanej z systemami łączności, w szczególności systemów zasilania celem spełnienia wymogów zawartych w rozporządzeniu.
 • Dla realizacji kanałów komunikacji należy unikać usług publicznych operatorów komunikacyjnych, gdyż nie gwarantują oni utrzymania ciągłości świadczenia usług w przypadku rozległej awarii elektroenergetycznej.


Dalszą argumentację kontynuowali w swoich prezentacjach przedstawiciele firm dostarczających rozwiązania sprzętowe dla poszczególnych systemów. Paweł Niedzielski, Dyrektor ds. Sprzedaży, NOKIA zwracał uwagę, że w aktualnie wdrożonym do produkcji systemie LTE uruchomiono już większość postulowanych przez rynek funkcjonalności, w tym przewidzianą w Release 14 funkcjonalność push-to-video. Jego zdaniem przeznaczenie zakresu 450MHz na system LTE stawia Polskę w sytuacji dającej niepowtarzalną szansę znalezienia się w awangardzie technologicznej.

 

pawel-niedzielski-private-lte-450-dla-energetyki


Z kolei Tomasz Piktel, Dyrektor ds. Klientów Kluczowych, Motorola Solutions wskazał niebezpieczeństwa jakie wynikają z eksperymentalnego wykorzystania nowoczesnych, lecz nie sprawdzonych technologii na żywym organizmie sieci elektroenergetycznych. Przypomniał też, że system TETRA pozwala na autonomiczną pracę zarówno stacji bazowych w przypadku odcięcia ich od sieci szkieletowej, jak i radiotelefonów znajdujących się w swoim bezpośrednim zasięgu radiowym w wypadku utraty stacji bazowej obsługującej dany teren.

 

tomasz-piktel-motorola-solutions-tetra-dla-energetyki

 

Koncyliacyjną postawą wykazali się panowie Lenard Molhoek, Solutions Specjalist, Rohill Engineering i Jacek Jarzina, Specjalista ds. Łączności Radiowej, IP Connect, przypominając, że budowa sieci TETRA wcale nie blokuje budowy komplementarnej sieci LTE, pozwala natomiast na wykorzystanie zalet obydwu technologii.

 inteligentna-energetyka-konferencja-warszawa-ekspozycja-2019

 panel-dyskusyjny-inteligentna-energetyka-2019


Prelekcje, w trakcie których strony przedstawiły swoje stanowiska były wstępem do właściwej debaty, która rozgorzała w trakcie panelu dyskusyjnego, moderowanego przez Izabelę Żylińską, Smart Grids Polska, organizatora konferencji. Jego uczestnikiem, oprócz wcześniej wymienionych był także Andrzej Piotrowski, aktualnie reprezentujący spółkę PGE Systemy. O ile w trakcie panelu nie zabierał głosu, to na jego zakończenie wygłosił niezapowiedzianą wcześniej prelekcję, wskazującą wybór LTE jako technologii najwłaściwszej dla systemów łączności w energetyce. Jako uzasadnienie wskazał na nieco inną specyfikę energetyki w stosunku do służb mundurowych i ratowniczych. Przykładowo autonomiczna łączność wyspowa w sytuacji utraty kontaktu z dyspozytorem nie tylko nie powinna być postrzegana jako zaleta, ale może być uznana za wadę, jako potencjalnie skłaniająca do podejmowania przez pracowników terenowych działań na sieci bez porozumienia z dyspozytorem.

 

Andrzej-Piotrowski-PGE-Systemy-lte450-dla-energetyki
 

Inną poruszoną kwestią była stosunkowa łatwość dokonania ataku man-in-the-middle na sieć TETRA, technologicznie zbliżoną do GSM, co jest zdecydowanie trudniejsze w sieciach LTE. Na koniec zaprezentował możliwości terminala LTE dedykowanego do pracy w sieciach łączności krytycznej i dyspozytorskiej.


Czy wygłoszona na zakończenie konferencji prezentacja byłego wiceministra, do marca 2018 roku podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii oznacza, że ostatnie słowo należy jednak do technologii LTE? Czas pokaże.

 

Więcej informacji o konferencji: http://www.inteligentnaenergetyka.pl/konferencje/o-5-konferencji/

 

Źródło i fot: własne, redakcja, ARTSMART, Smart Grids Polska