Spółka DGT zaprezentowała podczas targów Europoltech 2017 rozwiązanie Cyber Protector, przeznaczone dla systemów DGT, gwarantujące zachowanie krytycznej łączności głosowej w obliczu znanych oraz nieznanych jeszcze cyberzagrożeń. Cyberataki mogą skutecznie zablokować lub zakłócić działanie systemów działających w sieciach IP. Cyber Protektor zawiera w sobie zabezpieczenie warstwy IP zgodnie z najlepszymi znanymi praktykami, zapewniając jednocześnie separację warstwy, w której realizowane są krytyczne usługi głosowe. System gwarantuje realizację łączności krytycznej nawet w sytuacji całkowitego paraliżu sieci IP.
Obecnie praktycznie każde rozwiązanie teleinformatyczne opiera się na protokołach IP. Umożliwia to usprawnienie przesyłu dużych pakietów danych, jednak równocześnie naraża na atak mogący poważnie ograniczyć działanie infrastruktury. W przypadku działania organizacji hakerów, często mających poważne zaplecze polityczne i finansowe, bardzo trudno ocenić skalę oraz typ ataku, jak też zgromadzić odpowiednie środki, aby go zneutralizować. Coraz częściej celem stają się nie pojedyncze serwery, a całe sieci zawiadujące infrastruktura na szczeblu kraju.
Cyber Protector może być instalowany zarówno w najnowszych centralach produkowanych przez straszyńską spółkę, jak i na starszych urządzeniach, po zaktualizowaniu ich oprogramowania sterującego. W zależności od generacji sprzętu poziom aktualizacji będzie się różnił, jednak ochrona ma być zapewniona na poziomie wszystkich komponentów sieci.
Pomysłodawcy wyszli z założenia, że każdy system IP może zostać zaatakowany. Istnieje również realne zagrożenie, że dysponujący odpowiednim zapleczem cyberprzestępcy będą w stanie złamać nawet najlepsze znane dziś zabezpieczenia. Oprogramowanie Cyber Protector działa więc dwojako: zainstalowane w infrastrukturze produkowanej przez DGT chroni warstwę IP przed atakiem, a w razie złamania zabezpieczeń – zapewnia zapasowy, odizolowany kanał komunikacyjny, umożliwiający awaryjną komunikację głosową w krytycznych sytuacjach.
Warstwa awaryjna jest całkowicie odseparowana od IP, więc niewrażliwa na cyberatak. Oprogramowanie może być instalowane fabrycznie w najnowszych urządzeniach produkowanych przez DGT, istnieje również możliwość dokonania aktualizacji systemów operacyjnych starszych centrali straszyńskiej spółki, będących już w eksploatacji, tak aby wszystkie komponenty sieci mogły być chronione.
Źródło: www.dgt.pl, własne.
O firmie DGT
DGT specjalizuje się w konstrukcji i produkcji zintegrowanych systemów łączności, o rozbudowanej funkcjonalności dyspozytorskiej, których cechą szczególną jest integracja - używanych na danym obszarze - przewodowych i radiowych środków łączności w jednolity system telekomunikacyjny. DGT jest też dostawcą dedykowanych systemów do rejestracji i analizy informacji przesyłanych w sieciach operatorów stacjonarnych i komórkowych, urządzeń do przewodowej i bezprzewodowej transmisji danych oraz systemów łączności jawnej i specjalnej dla Sił Zbrojnych RP.