Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

PMRExpo 2014 - europejskie wrota dla azjatyckich dostawców

 

W ubiegłym tygodniu (w dniach 25-27 listopada) zakończyła się kolejna edycja PMRExpo. Jest to niewątpliwie największa europejska wystawa i konferencja poświęcona profesjonalnej radiokomunikacji. Z lokalnej niemieckiej imprezy urosła ona do rangi ogólnoeuropejskiego wydarzenia branżowego. Choć jej termin jest mało atrakcyjny (ostatni tydzień listopada) to z roku na rok na PMRExpo przybywa coraz więcej wystawców i zwiedzających. Na tej edycji naliczyliśmy 165 wystawców, co przy 130 w zeszłym roku pokazuje pewną dynamikę wzrostu wielkości imprezy mimo dość słabych wskaźnikach makroekonomicznych w całej Unii Europejskiej.

 

 01-pmrexpo-kolonia-spotkanie.jpg

 

Wielu głównych graczy z branży czeka z premierami swoich nowych produktów do ostatniego tygodnia listopada, po to aby pokazać je po raz pierwszy właśnie w Kolonii. Nie inaczej było w tym roku.

 

Firma Motorola Solutions zaprezentowała nowy radiotelefon MOTOTRBO SL1600. Wyróżnia go przede wszystkim innowacyjny wyświetlacz Active Display, który jest ukryty za przednim panelem obudowy i dzięki temu odporny na stłuczenie. Radiotelefon pracuje w paśmie VHF i UHF i został zaprojektowany z myślą o pracownikach branż takich, jak sprzedaż detaliczna, hotelarstwo, zarządzanie imprezami i ochrona. Kolejną nowością był smartfon LEX755 przeznaczony dla służb bezpieczeństwa publicznego. LEX755 ma za zadanie uzupełniać radiotelefony Motorola, oferując swoim użytkownikom możliwość korzystania z różnych aplikacji i przesyłania danych poprzez sieć szerokopasmową, a także łączność głosową w prywatnych sieciach komórkowych LTE i, za pośrednictwem specjalnej bramki, z sieciami radiowymi typu PMR.

 

Kolejną terminalową premierą był radiotelefon TETRA TH9 firmy Airbus. Bazujący na wcześniejszej, bardzo udanej konstrukcji radiotelefon także został wyposażony w moduł nadawczy większej mocy (1,8 W) i łączność Bluetooth. Pracuje on w trybie łączności bezpośredniej (DMO) w paśmie 406–410 MHz, wykorzystywanym w Niemczech i wielu innych krajach. Ponadto, terminal posiada zintegrowany moduł globalnej nawigacji satelitarnej obsługujący europejski system Galileo, chiński Beidou oraz rosyjski GLONASS, tak więc jest przygotowany na współpracę z przyszłościowymi technologiami pozycjonowania satelitarnego.

 

Inną bardzo interesującą nowością były radiotelefony ręczne KENWOOD z serii NX-5000. Obecnie dostępna wersja urządzenia obsługuje standardowo protokół NXDN oraz bardzo popularne w Ameryce systemy P25 Phase 1 i Phase 2, a także modulację FM. Atutem jest standardowe szyfrowanie algorytmem DES z 56-bitowym kluczem oraz opcjonalnie AES z kluczem o długości 256-bitów. Radiotelefon posiada ponadto slot na kartę microSD i umożliwia zapisywanie koordynatów wewnętrznego odbiornika GPS. Na przełomie 2015 roku ma się pojawić wersja obsługująca NXDN i DMR w jednym urządzeniu. Zapowiada się więc spora rewolucja na rynku.

 

Hytera prezentowała tradycyjnie bogate portfolio swoich produktów DMR i TETRA. Nie zabrakło też nowości w postaci całej gamy nowych terminali DMR Tier II: PD355, PD365, PD565, PD665, PD685, MD655 oraz DMR Tier I (czyli pierwsze na świecie cyfrowe PRM446): PD355LF, PD365LF, PD505LF. Wszystkie wymienione modele znajdują się już w sprzedaży. Kolejną nowością były terminale TETRA dla kolei, zarówno pociągowe jak i bazowe. Chiński producent zaanonsował również platformę XPT. Jest to rozszerzenie do konwencjonalnych systemów DMR Tier II umożliwiające wykorzystanie więcej niż jednego przemiennika w danej strefie czyli zwiększenie pojemności (maksymalnie 8 kanałów fizycznych). Oficjalna premiera tego rozwiązania odbędzie się w przyszłym roku.

 

Do tego na stosiku fjord-e-design (firmy należącej do Hytery) można było zobaczyć jedyny na świecie analizator RF do systemów TETRA, który umożliwia analizę systemów TETRA w czasie rzeczywistym (także tych szyfrowanych) na poziomie protokołu. Sprzęt używany jest przez niemiecką czy francuską policję.

 

SEPURA co raz wyraźniej dostrzega wzrastającą role DMR, dlatego cały czas rozszerza gamę produktów tego standardu. Niedawne przejęcie przez brytyjskiego producenta firmy Fylde Micro, która zajmowała się produkcją zaawansowanych kontrolerów trankingowych najpierw do sieci analogowych, a później również DMR, umożliwiło mu wprowadzenie do swojej oferty rozwiązań DMR Tier III. Kluczowym akcentem stoiska firmy podczas tegorocznego PMRExpo były właśnie nowe rozwiązania DMR Tier III. Fylde Micro to już trzecie w ciągu dwóch lat przedsiębiorstwo przejęte przez firmę Sepura. Pierwszym był 3T, austriacki dostawca infrastruktury TETRA, kupiony w 2012 roku, a w zeszłym roku do brytyjskiej firmy dołączył Portalify, fiński twórca aplikacji. Sepura przy okazji PMRExpo ogłosiła dostarczenie 250-tysięcznej sztuki radiotelefonu TETRA dla niemieckich służb bezpieczeństwa publicznego.

 

W tym roku dało się zauważyć jeszcze większą niż przed rokiem liczbę chińskich dostawców, którzy postrzegają wystawę PMRExpo jako przepustkę do europejskich rynków zbytu na swoje produkty. Wśród nich byli m.in. HQT ze znacznie większym i okazalszym niż rok wcześniej stoiskiem, Baofeng, Xiamen Puxing, Quanzhou Wouxun, Auctus Technologies, Bond Telecom, Shenzhen DellKing, Fujian Beifeng i Quanzhou Risen Electronics. Chińscy dostawcy mają apetyt na europejski rynek i nie zadowala ich już bycie dostawcą OEM lecz chcą promować swoje produkty pod własną marką. Głównym punktami stoisk wymienionych producentów był sprzęt DMR. Mnogość dostawców zapowiada nam ostrą rywalizację w tym segmencie rynku.

 

Również Hytera będzie musiała w niedalekiej przyszłości rywalizować z produktami konkurencji z rodzimego kraju. Dogonienie Hytery pod względem jakości oferowanych produktów z pewnością zajmie jeszcze konkurentom sporo czasu. W znaczenie lepszej sytuacji jest Kenwood. Produktów zgodnych z protokołem NXDN próżno było szukać na stoiskach chińskich wystawców. A trzeba przyznać, że zapowiadany nowy radiotelefon dwutrybowy NXDN/DMR serii NX-5000 zapowiada się nader interesująco.

 

Galeria zdjęć (fot. Mariusz Waruszewski)

 

Źródło: własne.