Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Koniec pagerów jeszcze nie nadszedł

 

Niektórzy sądzą, że popularne niegdyś pagery należą już do reliktów przeszłości, lecz to nieprawda. Choć zwykli abonenci ochoczo porzucili je na rzecz telefonów komórkowych, w służbach i przedsiębiorstwach systemy przywoławcze mają się całkiem dobrze i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się w najbliższej przyszłości zmienić.

 

Pagery firmy Motorola

 

Pierwszy bezprzewodowy system przywoławczy (pagingowy) został wdrożony przez firmę Multitone na początku lat 50. ubiegłego wieku w londyńskim Szpitalu Św. Tomasza. Tamtejsi lekarze i ratownicy nosili kieszonkowe odbiorniki ultradźwięków, które po zarejestrowaniu unikatowej dla każdego egzemplarza sekwencji tonów emitowały alarm, wzywający użytkownika we wcześniej ustalone miejsce. Radiowe urządzenia przywoławcze wprowadziła pod koniec tamtej dekady firma Motorola.

Aż do późnych lat 90. ogólnokrajowe i regionalne sieci przywoławcze przeżywały intensywny rozwój. W niemal każdym europejskim kraju działało kilku operatorów oferujących usługi pagingowe dla abonentów indywidualnych i firm — w Polsce byli to: Polpager, Telepage, Bel Pagette, Elite Paging i Metro-Bip, który swoją sieć wyłączył dopiero z końcem zeszłego roku. Upowszechnienie się telefonów komórkowych bez wątpienia ogromnie zmniejszyło rynek sieci przywoławczych, lecz nie wyeliminowało ich z użytku. Pagery wciąż są stosowane m.in. w służbach ratunkowych (straż pożarna, pogotowie), z uwagi na ich zalety względem innych rozwiązań łączności bezprzewodowej:

  • Łatwiejsze pokrycie zasięgiem — sieci przywoławcze pracują w trybie simulcast, tzn. wszystkie stacje bazowe nadają na tej samej częstotliwości, co ułatwia planowanie sieci.
  • Niezawodność — w wypadku awarii jednej ze stacji bazowych ten sam sygnał może być odebrany z sąsiedniej.
  • Praktycznie brak przeciążeń sieci — komunikaty zawsze docierają do odbiorców bezzwłocznie.
  • Łatwe wywołania grupowe — jeden identyfikator można przypisać do wielu pagerów i jednocześnie powiadamiać całą grupę, wysyłając pojedynczą wiadomość.
  • Koszt — cena pagera jest zazwyczaj znacznie niższa od ceny radiotelefonu czy telefonu komórkowego.

Poza zwykłymi pagerami pozwalającymi tylko na odbieranie komunikatów, na rynku pojawiły się także urządzenia oferujące szerszą funkcjonalność:

  • Pagery z łącznością dwukierunkową — umożliwiają wysyłanie komunikatów zwrotnych, np. potwierdzenia odbioru lub informacji o statusie, co jest przydatne w służbach ratowniczych.
  • Pagery dwuczęstotliwościowe — umożliwiają pracę w dwóch różnych sieciach, np. prywatnej, działającej na terenie firmy i publicznej, regionalnej lub ogólnokrajowej.
  • Pagery typu Machine-to-Man — używane przez serwisantów. Gdy wymagana jest obsługa danego urządzenia, np. uzupełnienie automatu vendingowego, serwisant otrzymuje automatyczne powiadomienie.

W Polsce firma Platan, właściciel marki digitex jest dostawcą radiowych systemów przywoławczych, które z powodzeniem są wykorzystywane w wielu stacjach ratownictwa medycznego.

 

Źródło: Land Mobile 08/2014 Fot.: Wikimedia Commons (na licencji CC-BY-SA-2.5,2.0,1.0)