Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

ISITEP - projekt integracji europejskich sieci TETRA i TETRAPOL

 

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o projekcie FREESIC, mającym na celu zintegrowanie komunikacji, w tym łączności radiowej o znaczeniu krytycznym, pomiędzy europejskimi organizacjami ratowniczymi. Nie jest to jedyna tego typu inicjatywa. Ze środków 7. Programu Ramowego UE finansowane są również projekty ISITEP (Inter System Interoperability for TETRA-TETRAPOL Networks Project), SALUS (Security and Interoperability in Next Generation PPDR Communication Infrastructures) i HIT-GATE (Heterogeneous Interoperable Transportable GATEway for First-Responders). Wszystkie z nich koncentrują się na interoperacyjności sieci łączności radiowej dla ochrony publicznej i usuwania skutków katastrof (PPDR) w Unii Europejskiej. Jednakże, największe szanse na praktyczną realizację ma ISITEP.

 

Diagram ISITEP

 

Ta inicjatywa interoperacyjności jako jedyna jest promowana przez Stowarzyszenie TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA) i jako jedyna bazuje na dopracowanych już, otwartych standardach. Wspiera ją także szereg głównych dostawców sieci TETRA i TETRAPOL oraz ważnych europejskich klientów z sektora rządowego. Projekt jest rozwijany przez konsorcjum złożone z 15 przedsiębiorstw radiokomunikacyjnych i placówek naukowych z 10 krajów.

 

ISITEP tworzą cztery elementy:

  1. Ustandaryzowany model procedur operacyjnych i skojarzony z nim funkcjonalny model łączności radiowej.
  2. Europejski Interfejs Międzysystemowy (ISI) integrujący infrastruktury PPDR w poszczególnych krajach i umożliwiający roaming pomiędzy nimi.
  3. Rozszerzone Terminale, czyli integrowanie technologii TETRA/TETRAPOL w urządzeniach takich, jak smartfony i tablety.
  4. Narzędzia umożliwiające interoperacyjność — skalowanie infrastruktury, ocena modeli biznesowych, szkolenia i usługi dla bezpieczeństwa działań.

Interfejs Międzysystemowy (ISI -ang. Inter-System Interface) bazuje na protokole IP oraz standardzie TETRA ISI, będącym częścią standardu TETRA. Przeprowadzono już pomyślne tesy integracji ogólnokrajowych sieci TETRA dla bezpieczeństwa publicznego przy wykorzystaniu ISI: holenderskiej, belgijskiej i niemieckiej w 2003 roku, szwedzkiej Rakel i niemieckiej BOSNet w latach 2009–2010, a w 2015 roku planowane jest trwałe połączenie Rakel z norweską siecią Nødnett.

 

Nie jest więc zaskakujące zainteresowanie większości dostawców TETRA projektem ISITEP — interfejs ISI niewątpliwie ma przed sobą przyszłość. Realizacja pozostałych trzech elementów projektu będzie natomiast w dużej mierze zależeć od uzyskania prywatnych funduszy po zakończeniu finansowania z UE.

 

Źródło: isitep.eu