Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Sukces otwartego standardu DMR

 

Przedsiębiorstwa i organizacje chcące wdrożyć u siebie cyfrową łączność radiową niewątpliwie mają w czym wybierać: TETRA, DMR, P25, NXDN oraz IDAS to tylko najpopularniejsze technologie. Jeśli jednak mielibyśmy wybrać rozwiązanie łączności profesjonalnej, które byłoby przystępne cenowo, sprawdzone i uznane oraz pozwalające na swobodny wybór wyposażenia różnych producentów, na pierwsze miejsce wysuwa się otwarty standard DMR (Digital Mobile Radio), szczególnie w zastosowaniach typu business-critical. To właśnie owa otwartość jest czynnikiem, który doprowadził do obecnej, i wciąż postępującej, popularności DMR.

 

Logo DMR

 

Kluczem i pierwszym krokiem do sukcesu otwartego standardu, jakkolwiek rozumiemy to pojęcie, jest jego ogólnodostępność. Wielu producentów powinno mieć możliwość wytwarzania sprzętu pracującego zgodnie ze wspólnym protokołem. Gdy standard jest już powszechnie dostępny, potrzebna jest istotna liczba odbiorców skłonnych wdrożyć go u siebie, czyli — popyt na rynku. To on stymuluje inwestycje w rozwój produktów. Jest to swego rodzaju problem „jajka i kury” — rozwój produktów wymaga popytu, a popytu nie da się stwierdzić, jeśli na rynku nie ma produktów.

 

Choć sam standard DMR jest otwarty, producenci opartych o niego systemów łączności dołączają do nich własne, autorskie rozszerzenia (np. aplikacje) bazujące na interfejsie radiowym DMR. Zwiększają one funkcjonalność oferowaną klientowi i pozwalają wyróżnić się producentom, lecz trzeba mieć na uwadze, że pełną interoperacyjność pomiędzy sprzętem radiowym różnych producentów można osiągnąć tylko w zakresie zdefiniowanym w standardzie. Innymi słowy — wspomniane rozszerzenia ograniczają użytkownika łączności DMR tylko do jednego producenta.

 

W tym miejscu może się nasunąć pytanie, czy nie podkopuje to całej idei otwartego standardu DMR. Odpowiedź tkwi w roli, jaką pełni Stowarzyszenie DMR (DMR Association), do którego między innymi należą konkurujący ze sobą producenci. W ich wspólnym interesie leży sukces standardu, więc wszelkie autorskie rozszerzenia czy inne funkcje, które mogłyby przysporzyć mu większej popularności są poddawane debacie i uwzględniane w pracach nad standardem. Stowarzyszenie DMR rozwija standard tak, aby sprostał on przyszłym potrzebom rynku, lecz jednocześnie nie przestał być cenowo przystępnym rozwiązaniem łączności.

 

Źródło: Land Mobile 07/2014