Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czy Wielka Brytania zastąpi TETRĘ łącznością 4G LTE?

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii (Home Office) zamierza całkowicie zrezygnować z usług łączności radiowej dla służb bezpieczeństwa publicznego świadczonych przez Airwave, operatora sieci TETRA, i zastąpić je łącznością LTE realizowaną w oparciu o komercyjne sieci komórkowe. Eksperci nie pozostawiają suchej nitki na tym bezprecedensowym pomyśle.

 

Brytyjski policjant z radiotelefonem TETRA

 

Celem projektu ESN (Emergency Services Network) jest zapewnienie usług łączności głosowej i szerokopasmowej transmisji danych dla wszystkich brytyjskich służb bezpieczeństwa publicznego. Podzielono go na cztery części, o łącznej wartości szacowanej na 555 mln — 1,22 mld funtów netto. Umowy ze wszystkimi wykonawcami mają zostać podpisane do marca przyszłego roku, a pierwsze brytyjskie służby zaczną przechodzić na nową łączność pod koniec 2016 roku. Migracja będzie prowadzona sukcesywnie do 2020 roku, w miarę wygasania kolejnych umów z Airwave. W sumie na łączność LTE przejdzie ponad 400 organizacji rządowych i lokalnych liczących nawet 300 tys. osób z personelu operacyjnego.

 

Jest to absolutnie bezprecedensowy krok — dotychczas żaden rząd nie podejmował prób migracji całej łączności swoich służb na zupełnie nowy standard. W żadnym kraju również nie zdecydowano się oprzeć głównej sieci łączności o infrastrukturę komercyjnego operatora komórkowego. Plany brytyjskiego Home Office spotkały się już z krytyką branżowych ekspertów, którzy wątpią w niezawodność łączności o znaczeniu krytycznym opartej w całości o LTE. Jest to bowiem niedostatecznie sprawdzona technologia, szczególnie w wymagających okolicznościach, takich jak katastrofy naturalne, czy wielkie wydarzenia sportowe. W takich sytuacjach publiczne sieci komórkowe nierzadko bywają przeciążone, co może uniemożliwić nawiązanie połączenia — także policjantom czy ratownikom. Ponadto na obecnym etapie rozwoju standard LTE nie wspiera funkcji przeznaczonych dla służb bezpieczeństwa publicznego, takich jak połączenia grupowe i łączność bezpośrednia (DMO).

 

Przeciwko pomysłowi Home Office świadczy także niezbyt duże rozpowszechnienie LTE w Wielkiej Brytanii. Sieci 4G największych operatorów: Vodafone, O2 i EE nie pokrywają zasięgiem nawet połowy ludności na Wyspach. Sieć TETRA należąca do Airwave dociera natomiast do ponad 99% obszaru Wielkiej Brytanii.

 

Źródła: Wireless Mag, BAPCO Journal, The Guardian