Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

ZTE chce zawojować rynek trankingu nowym rozwiązaniem LTE

 

Firma ZTE, globalny producent rozwiązań telekomunikacyjnych, niezrażona bardzo umiarkowanym sukcesem swojego rozwiązania trankingowego GoTa (ang. Global open Trunking architecture), po raz kolejny chce poważnie zaistnieć na rynku systemów radiowych dla profesjonalistów. Podczas tegorocznych targów CeBIT chiński producent zaprezentował system trankingowy oparty o technologię LTE. Nowa linia produktów jest promowana pod nazwą GoTa 4G.

 

zte-tranking-lte-gota-4g


Poza całą gamą infrastruktury radiowej oraz sieciowej, które wywodzą się z rynku komercyjnego, firma ZTE zaprezentowała pierwszy smartfon trankingowy GH800. Według specyfikacji technicznej urządzenie zapewnia nawiązanie połączenia grupowego z opóźnieniem wynoszącym około 200 ms. Smarfon cechuje się wzmocnioną obudową (spełnia normę odporności IP67), dedykowanymi przyciskami alarmowymi oraz PTT. Producent podaje też całą gamę charakterystycznych dla systemów dyspozytorskich usług: połączenia indywidualne i grupowe, wywołania alarmowe, rozgłoszeniowe, połączenie z dyspozytorem, itp.

 

Niewątpliwą zaletą systemów LTE jest możliwość zapewnienia bardzo dużych szybkości transmisji danych, której wąskopasmowe systemy (TETRA, DMR) nie są w stanie dostarczyć. Należy jednak pamiętać, że systemy te były projektowanie głównie z myślą o świadczeniu usług rozmównych, które nadal stanowią podstawową metodę komunikacji. Jednakże rosnące zapotrzebowanie na transmisję szerokopasmową spowodowało, iż nawet dla standardu TETRA proponuje się ścieżkę migracji do LTE. Przyszłościowy standard TETRA 3 ma w znacznej części korzystać z LTE lub LTE-Advanced i będzie nowym standardem szerokopasmowej sieci PMR (ang. Private Mobile Radio).

 

Patrz foto poniżej z White Paper Evolution of TETRA

 

migracja-systemow-tetra.jpg

 

Coraz więcej firm zajmujących się produkcją komercyjnych systemów LTE wykazuje spore zainteresowanie adaptacją tego standardu na potrzeby służb. Mamy tu na myśli chociażby rozwiązanie eLTE firmy Huawei. Również niektórzy potentaci rynku TETRA projektują i testują urządzenia, które mogą jednocześnie obsługiwać zarówno TETRĘ jak i LTE.  Obecne tendencje i kierunki rozwoju systemów radiokomunikacji profesjonalnej pokazują, iż coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania szerokopasmowe oraz integrujące systemy TETRA/DMR z systemami LTE. Jednakże nie należy spodziewać się szybkiego wdrożenia systemów LTE dla służb ze względy na duże koszty czy brak odpowiedniego pasma częstotliwości. Raczej nie ma szans aby jakiekolwiek systemy oparte o technologię sieci komórkowych przejęły w najbliższych 10 latach rolę systemów dedykowanych dla bezpieczeństwa publicznego.

 

Wracając zaś do firmy ZTE to warto wspomnieć, że z jej struktur została wydzielona osobna spółka o nazwie ZTE GoTa odpowiedzialna tylko i wyłącznie za rozwijanie rozwiązań trankingowych. Na celowniku firmy znajdują się również standardy łączności radiowej PDT oraz DMR. Firma ZTE będzie obecna na zbliżającym się Kongresie Łączności Krytycznej (Critical Communication World) w Singapurze. Należy więc oczekiwać na premiery firmy oraz pokazy nowego systemu.

Czy nowy system ZTE GoTa 4G okaże się rynkowymi hitem po który bardzo chętnie będą sięgać przedstawiciele służb? Błędem jest unikanie postępu, ale czy każdemu policjantowi na służbie jest potrzebna transmisja video wysokiej rozdzielczości?

 

 

Źródło: własne, zte.com.cn, ztegota.com.cn