Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

System Kenwood NEXEDGE w bułgarskiej Policji

 

Służby policyjne z całego świata przechodzą z analogowej łączności radiowej na cyfrową i Bułgaria nie jest tutaj wyjątkiem. Ten proces rozpoczął się tam w 2008 roku, po części za sprawą dyrektywy UE z 2005 roku, nakazującej zwolnienie niektórych pasm radiowych na rzecz innych zastosowań. Bułgarskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, pod które podlega tamtejsza policja, uznało to za dobrą okazję do zmodernizowania policyjnej komunikacji radiowej.

 Bułgarski policjant z radiotelefonem

 

MSW postanowiło, że proces przetargowy na nową łączność będzie otwarty dla wszystkich dostawców i standardów, lecz zwycięski system musiał współpracować z radiotelefonami TETRA, z których korzystała już m.in. bułgarska straż pożarna, pogotowie, obrona cywilna i inne służby. Wymagane było także zaawansowane szyfrowanie łączności, zapewnienie wsparcia dla systemu przez co najmniej 15 lat i możliwość łatwego unowocześniania. Na krótkiej liście kandydatów znalazło się trzech dostawców, w tym Kenwood Electronics, posiadający atut w postaci swojego długoletniego bułgarskiego dystrybutora, firmy Sectron.

 

Ocena ofert była bardzo złożona, poza kwestiami technicznymi wzięto pod uwagę jakość świadczonych usług, czas oczekiwania na obsługę i dostępność specjalistów na terenie kraju. Najlepsza zarówno pod względem ceny jak i jakości okazała się oferta firm Kenwood oraz Sectron. Ta druga posiada swoje biura w sześciu bułgarskich miastach, co ułatwia uzyskanie wsparcia, i świadczy 6-letnią gwarancję na sprzęt. Bułgarska policja zdecydowała się na system radiowy NEXEDGE oparty o protokół NXDN, jako pierwsza służba policyjna na świecie.

 

NEXEDGE bazuje na sieci szkieletowej w całości opartej o IP, co oznacza, że przy wykorzystaniu odpowiednich interfejsów/bramek może się komunikować z innymi systemami łączności radiowej, w tym TETRĄ. Poza tym, jak twierdzi Trevor Wright z firmy Kenwood, dzięki temu, że opiera się na metodzie FDMA, NEXEDGE jest bardziej odpowiednim systemem do pokrywania zasięgiem dużych obszarów i zapewnia szybsze przełączanie pomiędzy komórkami (handover) niż systemy TDMA.

 

Kenwood-Nexedge-portfolioInstalację i wdrożenie nowej sieci przeprowadzono w trzech fazach, z których pierwsze dwie objęły stolicę Bułgarii, Sofię, a trzecia resztę kraju. Zrealizowano je kolejno w latach 2010, 2011 i 2012. W Sofii i innych głównych miastach wdrożono rozwiązania multitrankingowe, natomiast na obszarach wiejskich z racji małej liczby radiotelefonów zastosowano systemy konwencjonalne ze stacjami retransmisyjnymi. Jest to jedno z największych wdrożeń NEXEDGE w Europie.

 

Firma Sectron posiada w swojej sofijskiej siedzibie specjalną salę szkoleniową, gdzie bułgarscy policjanci przechodzą przeszkolenie z zakresu łączności na początku służby i przy każdej aktualizacji standardu NEXEDGE, która ma miejsce 4–5 razy w roku. Według Iwana Dymitrowa, dyrektora ds. systemów komunikacji i infrastruktury w bułgarskim MSW, funkcjonariusze są bardzo zadowoleni z jakości nowego systemu. Niektórzy z nich mają z nim do czynienia już od trzech lat i doświadczyli bardzo niewielu trudności z radiotelefonami. Jedynie około pięć sztuk wymagało naprawy, która została wykonana bardzo szybko.

 

Jak powiedział Dymitrow, MSW chce w przyszłości położyć nacisk na szkolenie policjantów, pod kątem pełniejszego wykorzystania możliwości radiotelefonów, nie tylko do zwyczajnej łączności głosowej. Rozważa się także rozbudowę stref sieci na obszarach wiejskich do trankingowych lub wielotrankingowych.

 

Więcej informacji o systemie cyfrowym Kenwood NEXEDGE można znaleźć na stronie  www.nexedge.pl.

 

Źródło: emea.online.kenwood.com

 

O firmie Elektrit Sp. z o.o.(www.elektrit.pl)

Elektrit-logo.pngFirma Elektrit Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem Kenwood Corporation na rynku polskim. Główną dziedziną działalności firmy jest bezprzewodowa łączność radiowa. Firma buduje zarówno konwencjonalne sieci dyspozytorskie jak i trankingowe. W ofercie firmy jest szeroki asortyment radiotelefonów  Kenwood jak również dostępne na rynku akcesoria do radiotelefonów przenośnych, przewoźnych i bazowych.