Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Powolny rozwój szerokopasmowych sieci PMR

Firma analityczna IMS Research opublikowała raport pt. “Światowy rynek szerokopasmowych rozwiązań PMR/LMR — edycja 2013”, w którym przedstawia wyniki ankiet na temat wykorzystania transmisji danych w sieciach LMR (ang. licensed mobile radio — licencjonowana radiokomunikacja ruchoma) i swoje przewidywania w zakresie rozwoju szerokopasmowych sieci ruchomej łączności radiowej.

 

0101010101

 

Badania przeprowadzono wśród użytkowników sieci LMR z Ameryki Północnej i regionu EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka). Pomiędzy tymi obszarami widoczne są różnice w sposobie organizacji transmisji danych. W Europie jest ona realizowana przez komercyjne sieci komórkowe oraz tradycyjne sieci LMR. W Ameryce Północnej natomiast prowadzone są obecnie testy prywatnej sieci LTE dla służb bezpieczeństwa publicznego, FirstNet. Transmisja danych odbywa się tam więc zarówno poprzez komercyjne, jak i prywatne sieci komórkowe oraz tradycyjne sieci LMR.

 

Ankiety wykazały, że transmisja danych w sieciach LMR wykorzystywana jest głównie w do monitorowania osób, obsługi alarmu upadkowego (man-down), zdalnej kontroli urządzeń oraz aplikacji mobilnego biura. Jako główne bariery utrudniające wdrażanie nowych aplikacji korzystających z transmisji danych, użytkownicy wskazali ograniczenia budżetowe, brak obsługi przez daną sieć LMR oraz trudności związane z częstotliwościami/pojemnością.

 

Mimo tych przeszkód, wykorzystanie transmisji danych w sieciach LMR ma, zgodnie z przewidywaniami IMS Reseach, stale wzrastać przez kolejne pięć lat. Będzie to spowodowane przede wszystkim dwoma czynnikami: powolnym upowszechnianiem się prywatnych sieci komórkowych oraz coraz częstszym przechodzeniem z technologii analogowych na cyfrowe (np. DMR, dPMR, NXDN), w związku z czym wielu użytkowników LMR zyskuje dostęp do transmisji danych we własnej sieci.

 

Zarówno użytkownicy ze służb bezpieczeństwa publicznego, jak i spoza nich, do transmisji danych wykorzystują także komercyjne sieci komórkowe, które cechują się wysoką przepustowością i szeroką dostępnością w większości obszarów miejskich. Jednakże, wadą tego rozwiązania jest brak kontroli nad siecią i możliwość występowania przerw w świadczeniu usług, co jest wysoce niepożądane szczególnie przez służby bezpieczeństwa publicznego. Pomimo tego, IMS Research spodziewa się wzrostu liczby użytkowników sieci LMR korzystających z komercyjnych sieci komórkowych.

 

Wśród ankietowanych użytkowników dominuje pogląd, że branża LMR przejdzie na prywatne sieci LTE. Na to trzeba będzie jednak poczekać jeszcze wiele lat, głównie z uwagi na brak przydziału częstotliwości w większości części świata i kwestie finansowe. Regionem, gdzie na najbliższe lata prognozuje się powstanie wielu prywatnych sieci LTE jest USA, gdzie udało się uzgodnić przydzielenie widma (w paśmie 700 MHz) dla prywatnego LTE, a rząd przeznaczył 7 mld dolarów na rozwój takich sieci. Ostatnio widmo dla prywatnego LTE wydzielono także w Australii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a Chiny czynią znaczne postępy w tym kierunku. IMS Research przewiduje, że prawdziwy rozwój i upowszechnianie się sieci LTE dla sektora bezpieczeństwa publicznego będzie widoczny w 2020 roku.

 

 

Źródło: www.wireless-mag.com Fot.: jscreationzs / FreeDigitalPhotos.net