Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Widmo radiowe na LTE dla służb dopiero w 2015 roku

 

Europejskie organizacje standaryzacyjne przygotowały plan lobbingu na rzecz przyznania widma radiowego w paśmie 400 lub 700 MHz dla służb bezpieczeństwa publicznego. Ewentualne efekty przyjdą jednak nieprędko, bo dopiero po Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC) w październiku 2015 roku.

 

LTE dla służb

 

Kwestię widma dla komunikacji szerokopasmowej w służbach bezpieczeństwa publicznego poruszają dwa niedawno wydane raporty organizacji standaryzacyjnych. Pierwszy pochodzi od Grupy Roboczej ds. Zarządzania Częstotliwościami (WGFM), działającej w Komitecie Komunikacji Elektronicznej (ECC) Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji (CEPT). W raporcie ECC nr 199 stwierdzono, że przyszłe europejskie sieci komunikacyjne szerokiego zasięgu dla służb ochrony ludności i reagowania kryzysowego (PPDR) będą potrzebować dwóch wycinków widma radiowego po 10 MHz (dupleksowa komunikacja LTE). Pod uwagę są brane dwa zakresy częstotliwości: 400–470 MHz i 694–790 MHz.

 

Z kolei Grupa Robocza ds. Komunikacji Ratunkowej w Global Standards Collaboration (GSC) zajęła się tym tematem w ujęciu ogólnoświatowym. W swoim raporcie przedstawia ona globalnie ujednolicone podejście do łączności przed, w trakcie i po sytuacjach kryzysowych. W pracach GSC brały udział Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) oraz szereg ciał standaryzacyjnych z różnych krajów: USA, Japonii, Chin, Korei Południowej i Kanady.

 

“Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna (WRC) w październiku 2015 roku będzie unikatową okazją na włączenie potrzeby wydzielenia widma dla PPDR do ustaleń WRC”, powiedział Jeppe Jepsen, dyrektor ds. widma dla komunikacji szerokopasmowej i członek zarządu Stowarzyszenia TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA). Widmo dla komunikacji szerokopasmowej służb bezpieczeństwa publicznego było gorącym tematem majowej konferencji Critical Communications World 2013 (CCW) w Paryżu.

“Temat PPDR znajduje się w porządku obrad WRC,” powiedział Jepsen podczas dyskusji panelowej na CCW. “Jest to kwestia polityczna i TCCA zainicjowało kampanię mającą na celu przekonanie decydentów. Pracujemy nad dokumentami, w których wyjaśnimy korzyści ekonomiczne dla służb bezpieczeństwa publicznego.”

W istocie, korzyści ekonomiczne będą w Europie głównym punktem dyskusji z regulatorami. Tom Quirke, wiceprezes i główny menedżer Global TETRA Organization w Motorola Solutions powiedział, że przeprowadzone przez jego firmę badania wykazały, że fundusze przeznaczone na sprzęt do łączności w służbach bezpieczeństwa publicznego zwracają się pięciokrotnie.

 

Istnieje jeszcze jedna droga do wdrożenia łączności szerokopasmowej w służbach bezpieczeństwa publicznego — w 12 wydaniu (Release) standardu LTE pojawią się dwie nowe funkcje: tryb bezpośredni (DMO) i łączność grupowa. Jest ono planowane na 2014 rok, a pierwsze komercyjne produkty pojawią się najwcześniej w 2015 roku.