Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

TETRA na VHF - szykuje się rewolucja?

 

Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) potwierdził, że pracuje nad udostępnieniem technologii TETRA w paśmie częstotliwości VHF — donosi serwis internetowy TETRA Forum Polska. Co z tego wynika? Czy TETRA stanie się konkurencją dla systemów DMR/dPMR w paśmie VHF (136–174 MHz), które bezdyskusyjnie wiodą prym w tym zakresie częstotliwości?

 

etsi-tetra.jpg

Warto zaznaczyć, że standard TETRA pierwotnie został zaprojektowany na pasmo UHF. Decyzją Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji — CEPT [ERC Dec(96)01] z roku 1996 zagwarantowano wspólny europejski zakres częstotliwości 380–385 MHz i 390–395 MHz dla cyfrowych systemów łączności ratunkowej i bezpieczeństwa publicznego.

 

Również rekomendacja Schengen jasno mówi o wykorzystanie zakresu 380–400 MHz dla sieci łączności cyfrowej dla służb o charakterze ogólnokrajowym w standardzie TETRA lub TETRAPOL. Komercyjnym użytkownikom zainteresowanym wdrażaniem systemów TETRA zostało dedykowane pasmo powyżej 400 MHz i jest to zazwyczaj 425–470 MHz. W Polsce nie ma tradycji lokowania systemów trankingowych w paśmie VHF. Wszystkie komercyjne "trankingi" pracują na UHF, zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Poza tym w zastosowaniach trankingowych nie ma większego znaczenia długość fali, za to znaczenie ma (dla wygody użytkowania) długość anteny terminala, która jest przy tej samej efektywności o wiele krótsza dla UHF-u.

 

Skąd zatem ten pomysł aby udostępnić standard TETRA na VHF? Być może przesądziła o tym ogromna popularność cyfrowych systemów z rodziny DMR/dPMR, które zostały opracowane jako następny krok w ewolucji systemów analogowych. DMR z taką samą szerokością kanału jak w "analogach" (12,5 kHz) doskonale nadaję się do przejścia na łączność cyfrową. TETRA z kanałem 25 kHz tak łatwej drogi migracji już nie ma.

 

Na pierwsze komercyjne produkty TETRA VHF pewnie przyjdzie poczekać co najmniej dwa lata. Przy obecnym tempie rozwoju technologii jest to sporo czasu. Zresztą, nie wiadomo którzy producenci zdecydują się udostępnić swoje rozwiązania na pasmo VHF i czy poniesione wydatki z tego tytułu będą miały uzasadnienie biznesowe, wiedząc że w tym zakresie na dobre zadomowiły się systemy DMR i dPMR. Ponadto nie wszystkim użytkownikom potrzebny jest tak bogaty w funkcjonalność tranking TETRA. Dla większości cyfrowa jakość głosu, transmisji danych, większe zasięgi czy funkcję AVL będą już wystarczającymi zaletami by zainwestować w DMR. Nie zapominajmy, że TETRA jest też droższa, chociaż nowe rozwiązania DMR Tier III zbliżają się do niej funkcjonalnością oraz... poziomem cenowym.

 

Oczywiście uważamy to za dobry ruch ze strony Stowarzyszenia TETRA. Poszerzenie zakresu dostępnej częstotliwości zwiększa szanse i możliwości dalszego rozwoju tego standardu. Z pewnością rynek zweryfikuje taką potrzebę a na reakcję klientów trzeba będzie trochę poczekać.

 

Opracowanie: własne