Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony sprzeda część swojego pasma radiowego

 

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ma zamiar sprzedać w drodze przetargu część należącego do niego pasma radiowego. Będzie to pierwsza tego typu transakcja zawarta przez podmiot rządowy.

Jak ogłoszono 17 grudnia 2012 roku, Ministerstwo Obrony zamierza sprzedać wycinki o łącznej szerokości około 200 MHz, pochodzące z należącego do niego pasma radiowego. Częstotliwości, które zostaną wystawione na sprzedaż pochodzą z zakresów 2,3 – 2,4 oraz 3,4 – 3,6 GHz.

 

british-army-flickr.jpg Ministerstwo ogłosiło, iż decyzja o sprzedaży pasm radiowych jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie rynku na nowe zakresy częstotliwości. Zapotrzebowanie to jest spowodowane szybkim rozwojem technologii bezprzewodowych, z których korzystają urządzenia codziennego użytku, takie jak smartfony i tablety.


Zwolnienie częstotliwości przez wojsko da operatorom dostęp do nowych pasm, które zostaną wykorzystane w celu rozwoju usług telekomunikacyjnych czwartej generacji na terenie Wielkiej Brytanii. Zwolnione zakresy częstotliwości będą mogły być również wykorzystane przez operatorów telekomunikacji naziemnej w celu zapewnienia swoim klientom dostępu do szerokopasmowych sieci bezprzewodowych.

 
Wystawione na sprzedaż zakresy leżą poniżej częstotliwości 15 GHz, a więc w tym wycinku pasma radiowego, który z powodu szerokich możliwości wykorzystania przez operatorów jest uznawany za najbardziej użyteczny, i co za tym idzie, wartościowy. W Wielkiej Brytanii ponad połowa zakresu poniżej 15 GHz należy do sektora publicznego i jest wykorzystywana przez szeroką rzeszę użytkowników związanych z obronnością, służbami ratunkowymi, transportem i nauką. Do resortu obronności należy około trzech czwartych zakresu częstotliwości, wykorzystywanego przez służby publiczne, co stanowi jedną trzecią całego pasma poniżej 15 GHz.


Philip Dunne, Minister Infrastruktury Obronnej, Wsparcia i Technologii powiedział: „Cieszymy się z możliwości zwolnienia potrzebnych operatorom zakresów częstotliwości. Mamy nadzieję, że dostęp do tych pasm pomoże w rozwoju sieci nowych generacji oraz w upowszechnieniu dostępu do sieci szerokopasmowych, co jest istotne dla pomyślnego rozwoju Wielkiej Brytanii.”


Decyzję o wystawieniu na sprzedaż wycinków pasma radiowego poprzedziło ogłoszenie przez rząd w 2010 roku, że co najmniej 500 MHz z należącego do sektora publicznego pasma poniżej 5 GHz zostanie zwolnione na potrzeby telekomunikacji bezprzewodowej do 2020 roku.  Zakres, który ma być wystawiony na sprzedaż, jest obecnie zwalniany przez wojsko aby wypełnić te postanowienia. Przygotowania do sprzedaży pasma zaczną się pod koniec 2013 roku, a nabywcy zostaną wyłonieni w drodze przetargu do lata 2014 roku. Jako część przygotowań do przetargu Ministerstwo Obrony planuje wydanie wiosną tego roku broszury informacyjnej skierowanej do potencjalnych nabywców oraz zorganizowanie latem dnia otwartego, podczas którego będzie można zasięgnąć informacji na temat zwalnianych pasm.


Komentatorzy branżowi spekulują, iż ogłoszenie o sprzedaży zakresów częstotliwości przez Ministerstwo Obrony może obniżyć cenę wystawionych już na przetarg częstotliwości z zakresów 800 MHz i 2,6 GHz, które są przeznaczone dla telekomunikacji. Ofcom – brytyjski regulator telekomunikacyjny – ustalił cenę wywoławczą tych pasm na 1,3 miliarda funtów, podczas gdy strona rządowa spodziewa się ceny na poziomie 3,5 miliarda. Przetarg zostanie rozstrzygnięty w marcu tego roku.

Źródło: wireless-mag.com Fot. defenceimagery.mod.uk (OGL)

 

Podobne artykuły:

Wojsko też chce używać smartfonów

Pentagon stworzy ultraszybką sieć bezprzewodową

Kieleckie militaria zakończone

GROM kupuje akcesoria do radiotelefonów

Pierwszy odporny smartfon LTE dla służb od Harrisa