Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Pentagon stworzy ultraszybką sieć bezprzewodową

 

Wojskowi specjaliści z Pentagonu przyjrzeli się wszystkim dostępnym obecnie technologiom bezprzewodowej, szerokopasmowej transmisji danych (UMTS, LTE, WiMax czy LTE-Advanced) i uznali, że żadna z nich nie spełnia wymogów amerykańskiego wojska przyszłości, dlatego postanowili stworzyć własne rozwiązanie – informuje portal Mashable.com.

 

DARPA-logo.png 

 

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych zamierza stworzyć ultraszybką technologię bezprzewodowej transmisji danych, która możliwościami transferu informacji dorówna dzisiejszym sieciom optycznym.

 

Oznacza to, że dane mogłyby być przesyłane z prędkością dochodzącą nawet do 100 Gbps (100 gigabitów na sekundę). Dla porównania, technologia LTE jest zdolna do transferu danych z prędkością 30 Mbps (0.03 Gbps). Nowy standard łączności musi zapewniać połączenie na odległość 200 kilometrów pomiędzy samolotami oraz co najmniej 100 km w relacji powietrze-ziemia.

 

Dodatkowy wyzwaniem jest fakt, iż system musi pracować w każdych warunkach pogodowych. Oznacza to, że samoloty muszą być w stanie transmitować dane przez chmury, mgłę, deszcz czy śnieg.

 

"Zapewnienie szybkości światłowodu w łączu radiowym wymaga bardzo efektywnego wykorzystania dostępnego widma radiowego." - powiedział Dick Ridgwa, Menadżer Programu ze strony DARPA. "Mamy zamiar zademonstrować w jaki sposób można połączyć wielowartościową modulację oraz multipleksowanie w celu osiągnięcia przepływności rzędu 100 Gbps. Wierzymy, że aby to osiągnąć, niezbędne będzie połączenie potencjału branży operatorów telekomunikacyjnych i technicznego zaplecza wojskowego."

 

Obecnie wojsko wykorzystuje wojskowy standard bezpiecznej transmisji wrażliwych danych o nazwie Tactical Common Data Link (TCDL) który jest relatywnie wolny, oferując transfer na poziomie 10.7 Mbps na odległość 200 km. Dzisiejsze smartfony uzyskują większą przepływność korzystając z technologi LTE (choć oczywiście nie na takim zasięgu).

 

Oczywiste jest, że TCDL nie jest wystarczająco dobry dla potrzeb wojska jutra. Dlatego też DARPA rozpoczęła projekt "Radio Frequency Data Backbone". Prace nad nim rozpoczną się na początku 2013 r. Każdy kto ma plan stworzenia nowego, superszybkiego standardu bezprzewodowego może zgłaszać swoje pomysły i propozycje do agencji do dnia 13 stycznia 2013 roku.

 

Źródło: mashable.com, darpa.mil