Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Huragan Sandy wykazał słabość łączności ratunkowej w USA

 

(PAP) Obietnice władz federalnych po zamachu z 11 września o stworzenie lepszej łączności radiowej dla służb w USA pozostały niespełnione. Uderzenie huraganu Sandy obnażyło słabość systemów łączności w USA. Są one niekompatybilne ze sobą, niekompletne oraz bardzo łatwo ulegają awariom - stwierdzili eksperci Technology Review.

 

stwierdzili eksperci w magazynie Technology Review.

Nowojorski policjant sprząta flagi narodowe po uderzeniu Huraganu Sandy (fot. Flicker-Creative Commons)

 

Eksperci zauważają, że do chwili uderzenia huraganu Sandy nie usunięto podstawowego problemu, który dał znać o sobie w czasie ataków z 11 września 2001 – policja i straż pożarna używają różnych systemów radiokomunikacyjnych, odseparowanych od siebie i bez możliwości wspólnej koordynacji działań i porozumiewania się. 11 września stało się to przyczyną śmierci strażaków, do których nie dotarło polecenia ewakuacji z WTC, bo zostało ono przesłane tylko siecią policyjną.

 

Podobne problemy interoperacyjności oraz słaba komunikacja pomiędzy różnymi agencjami rządowymi, odpowiedzialnymi za niesienie pomocy poszkodowanym, miały miejsce podczas uderzenia huraganu Katrina w Nowym Orleanie w 2005 roku.

 

Ponadto, według ekspertów, wszystkie sieci mają dwa podstawowe słabe punkty, które ujawniają się podczas każdej większej katastrofy. Pierwszy to zerwanie połączenia do stacji bazowej, drugi - przerwanie dostaw prądu, a co za tym idzie wyłączenie sporego obszaru z działania sieci.

 

Remedium na te problemy ma być powołanie nowej agencji rządowej First Responders Network Authority, w skrócie FirstNet, której podstawowym zadaniem ma być zbudowanie i utrzymanie ogólnokrajowej sieci łączności ratunkowej. Sieć ma pracować w technologii LTE 700 MHz, a jej budżet wynosi 7 mld USD. Według ekspertów 7 mld USD nie wystarczy na zbudowanie od podstaw sieci łączności dla służb na terenie całych USA. Konieczne będzie więc współdzielenie masztów stacji bazowych oraz części infrastruktury z komercyjnymi operatorami komórkowymi. I tu powstaje pytanie: Na ile taki system będzie niezawodny?


Wiadomym jest, że priorytety operatora komercyjnego są zupełnie inne od wymagań służb publicznych. Operatorzy komórkowi budują sieci radiowe dużej przepustowości w rejonach najbardziej zaludnionych, natomiast służby potrzebują stałej i niezawodnej łączności na obszarze całego kraju.

 

W Polsce sytuacja również nie wygląda dobrze. Dotychczas nie udało się zbudować Ogólnokrajowego Systemu Łączności Radiowej (OCSŁR) dla służb. Przetarg, prowadzony przez CPI w tej sprawie został anulowany rok temu. Czytaj: Przetarg OCSŁR oficjalnie unieważniony (tetraforum.pl).

 

Źródło: Technologyreview.com, PAP; Fot: flickr.com

 

Podobne artykuły:

Wybrano zarząd ogólnokrajowej sieci LTE w USA - FirstNet