Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Szef stowarzyszenia TCCA prognozuje zmiany w rynku łączności krytycznej

 

Phil Kidner, który od 10 lat jest dyrektorem generalnym stowarzyszenia TETRA i Łączność Krytyczna (TCCA = TETRA + Critical Communications Association), przedstawia swoje spojrzenie na 10 ostatnich lat, a także na przyszłość branży. Poniżej prezentujemy jego wybrane spostrzeżenia, nieco przez nas uzupełnione.

 

TETRA_WORLD_CONGRESS_ 2011

Phil Kidner, dyrektor generalny TCCA, podczas TETRA World Congress 2011.

 

Zmiany w branży w ostatnich 10 latach

Dziesięć lat temu TETRA była wiodącą technologią łączności o znaczeniu krytycznym. Uruchamiano duże krajowe sieci bezpieczeństwa publicznego i dokonywano wiele wdrożeń na całym świecie. TETRA nie była natomiast dobrze widziana w Ameryce Północnej.

 

Standard LTE nie był częścią agendy związanej z bezpieczeństwem publicznym, a w rezultacie nie prowadzono dyskusji na temat standaryzowanej sieci szerokopasmowej o znaczeniu krytycznym lub zapotrzebowaniu na widmo radiowe.

 

Dzisiaj TETRA jest wciąż wiodącą technologią komunikacji o znaczeniu krytycznym i wciąż następuje jej rozwój – największą sieć na świecie zaimplementowano niedawno w Niemczech, a wiele istniejących sieci TETRA jest modernizowane i odnawiane z użyciem najnowszej infrastruktury TETRA.

 

Globalnie, użytkownicy krytycznej komunikacji uświadomili sobie, że potrzebują wzajemnej współpracy. Ameryka Północna otworzyła się na biznes związany ze standardem TETRA, a agencja First Responder Network Authority (FirstNet), brytyjski program Emergency Services Mobile Communications Program (ESMCP) i Korea Południowa – posuwają się do przodu z narodowymi planami krytycznej sieci szerokopasmowej.

 

LTE będzie odgrywać kluczową rolę w przyszłości, a sieci hybrydowe również są krokiem naprzód. Operatorzy w kilku krajach idą w kierunku specjalnie opracowanych wąskopasmowych usług, takich jak TETRA dla głosu, uzupełniona przez LTE dla usług szerokopasmowych w poszczególnych obszarach. Gdy w ciągu następnych kilku lat uwzględni się funkcje o znaczeniu krytycznym w standardzie i produktach LTE, będzie można powiedzieć, że LTE ma prawdziwą zdolność zapewnienia komunikacji krytycznej.

 

Największe zmiany w nadchodzącym dziesięcioleciu

Rynek komunikacji krytycznej jest konkurencyjny i wymagający, ale relatywnie mały w stosunku do rynku konsumenckiego – łączna liczba użytkowników profesjonalnych radiotelefonów PMR wynosi około 44 milionów, w porównaniu do 7 miliardów konsumenckich użytkowników mobilnych. Z pewnością kontynuowana będzie konsolidacja producentów, ale na rynek wchodzić będą również nowi gracze, a następnie go opuszczać, kiedy uświadomią sobie, że nie osiągną zamierzonych zysków.

Transmisja szerokopasmowa jako nośnik komunikacji krytycznej będzie pobudzać rynek aplikacji. Skorzystać mogą technologie wąskopasmowe, jak również szerokopasmowe – gdy użytkownicy uświadomią sobie, że jest wiele usług dotyczących danych, które właściwie nie potrzebują dostępu szerokopasmowego.

 

Działania stowarzyszenie TCCA wczoraj i dziś

Wiele organizacji członkowskich TCCA bardzo ciężko pracowało aby ułatwić podjęcie dwóch znaczących dla branży radiokomunikacji decyzji:

- zatwierdzenie przez amerykańską agencją rządową - Federalną Komisje Łączności (FCC = Federal Communications Commission) - wejścia standardu TETRA na rynek w USA;

- przyjęcie podczas konferencji World Radiocommunication Conference (WRC, Genewa 2015) Rezolucji 646, wspartej przez 196 uczestniczących państw, dotyczącej ochrony ludności i reagowania kryzysowego (PPDR = Public Protection and Disaster Relief). Rezolucja zachęca administracje do korzystania, w maksymalnym możliwym stopniu, z odpowiednich zakresów częstotliwości dla PPDR, a zwłaszcza z sieci szerokopasmowych.

 

W ciągu ostatnich 5 lat pojawiły się sieci szerokopasmowe, najpierw postrzegane jako zamiennik sieci TETRA, ale teraz coraz częściej widziane jako technologia komplementarna w krótkim/średnim, a może nawet długim okresie. Nowi członkowie, nie mający historii w standardzie TETRA, dołączają do TCCA – szukając sposobu wykorzystania potencjału szerokopasmowej łączności krytycznej.

 

TCCA chce zapewnić akceptację sieci hybrydowych, przenosząc swoje zainteresowanie z innego standardu, w celu tworzenia otwartego, znormalizowanego rynku komunikacji krytycznej.

 

Wzrost standardu TETRA w najbliższych latach

 

Tony_Gray_TCCA

Członek Zarządu TCCA Tony Gray podczas RadioExpo 2016 wygłosił konferencje na temat krytycznej komunikacji dzisiaj i w przyszłości „Doniesienia o śmierci standardu TETRA zostały mocno przesadzone”.

 

Doniesienia o śmierci PMR, w tym standardu TETRA zostały znacznie przesadzone. W momencie uświadomienia sobie tego przez użytkowników łączności krytycznej - będzie kontynuowany wzrost. Użycie sieci hybrydowych w sektorze bezpieczeństwa publicznego w Europie będzie oznaczać wiele zamienników standardu TETRA - naśladowanych w innych miejscach.

 

Ostatnie badania analityków z IHS Markit przewidują wzrost we wszystkich obszarach. Na szczególną uwagę zasługuje Wschodnia Europa, gdzie dostawy nowych terminali w sektorze przemysłowym mają wzrosnąć o prawie 50%, a w branży transportowej o blisko 27%.

 

Chociaż Europa pozostaje największym rynkiem dla aktywnych radiotelefonów TETRA, analiza IHS przewiduje, że zmieni się to pod koniec 2020 roku, gdy nastąpią wzrosty w innych regionach, w tym na Bliskim Wschodzie i w Afryce (MEA = Middle East and Africa) oraz w Amerykach. Przewiduje się, że baza zainstalowana w Ameryce Łacińskiej ma być największa w obu Amerykach, chociaż w Ameryce Północnej gdzie TETRA została wprowadzona dopiero w 2012 roku, ma również następować mocny wzrost.

 

Przyszłość branży

Przez wiele lat w eksploatacji pozostaną systemy łączności PMR, w tym również technologia TETRA. Nowo zakupione systemy będą działać do końca swojego życia - zanim zaistnieje potrzeba zastąpienia ich inną technologią. LTE jest globalnym standardem szerokopasmowym, który prawdopodobnie przyniesie dużo funkcjonalności i korzyści, ale na razie jest na to za wcześnie. Istnieje kilka produktów i nie ma sprawdzonych, znormalizowanych rozwiązań.

 

Widmo radiowe i zasięg są dużymi wyzwaniami dla sieci szerokopasmowych ponieważ potrzeba aż 1,4 MHz. Nasuwają się więc pytania jakim kosztem można to osiągnąć czy jak wiele stacji bazowych potrzeba by zapewnić zasięg radiowy na rozległych obszarach? W Wielkiej Brytanii sieć zarządzania kryzysowego ESN (Emergency Services Network) będzie miała jakieś 18 tys. stacji bazowych, aby pokryć obszar kraju.

 

Publiczne, jak również taktyczne systemy nie są rozwiązaniem. W ratownictwie potrzebny jest ciągły zasięg radiowy w terenie, nie tylko na obszarze gdzie jest to opłacalne komercyjnie. Prawdopodobnym jest, że szczyt zapotrzebowania na łączność przez służby i społeczeństwo nastąpi w tym samym czasie (wizyta Papieża czy wybuch bomby). Przepustowość systemów publicznych nie wystarczy do poradzenia sobie z takim obciążeniem.

 

Źródło: www.rrmediagroup.com & www.itu.int & własne. Zdjęcia: www.tandcca.com & radioexpo.pl