Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Standard DMR ma już 10 lat

 

Minęło 10 lat od czasu kiedy otwarty standard cyfrowej łączności radiowej DMR (Digital Mobile Radio) został opracowany przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych ETSI dla użytkowników profesjonalnych radiotelefonów ruchomych PMR.

 

Logo Stowarzyszenia DMR

 

Czym jest DMR?

DMR to dwuszczelinowy, oparty o wielodostęp w dziedzinie czasu (TDMA) system oferujący transmisję głosu i danych oraz szereg innych funkcji i aplikacji. Podstawa jego działania jest taka sama, jak w przypadku systemów TETRA i P25 Phase II. Najprościej mówiąc, kanał radiowy jest dzielony przy pomocy szczelin czasowych: użytkownik A dostaje dostęp do kanału na kilka milisekund, po czym następuje kolej użytkownika B itd. Zatem w jednym kanale radiowym o szerokości 12,5 kHz można realizować jednocześnie dwie niezależne łączności głosowe lub łączność głosową i transmisję danych.

 

System DMR dzieli się na trzy poziomy (Tier):

  • DMR Tier 1 jest przeznaczony dla nielicencjonowanych użytkowników i do zastosowań komercyjnych o niskiej mocy nadawczej.
  • DMR Tier 2 nadaje się dla licencjonowanych użytkowników potrzebujących efektywności widmowej, zaawansowanych usług głosowych i zintegrowanej transmisji danych protokołem IP w systemach łączności cechujących się dużą mocą nadawczą.
  • DMR Tier 3 to trankingowy wariant tego standardu, dla systemów o bardzo dużej liczbie abonentów i wielu komórkach.

Gdy standard dojrzał, wdrożenia pokazały liczne zalety DMR w porównaniu z innymi publicznymi technologiami cyfrowymi i innymi technologiami związanymi z ruchomymi radiotelefonami lądowymi, adresowanymi do sektora przedsiębiorstw o kluczowym znaczeniu oraz sektora handlowego.

 

Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych technologii, migracja może stanowić wyzwanie logistyczne dla właścicieli systemów, którzy dążą do jak najmniejszego czasu przestoju operacyjnego podczas migracji. Jednak z biegiem lat DMR wciąż sprawdzał się na tym polu, zwłaszcza w środowiskach o znaczeniu krytycznym takich jak sektor użyteczności publicznej, przemysł wydobywczy i transportowy. Organizacje, które wcześniej mogły być niechętne do przeniesienia swojego zaufania z niezawodnych, starszych systemów analogowych, coraz bardziej kierują się ku standardowi DMR, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na poprawę wydajności używanych systemów radiokomunikacyjnych.

 

To właśnie otwartość standardu DMR jest jednym z kluczowych czynników, który doprowadził do obecnej, i wciąż postępującej, popularności DMR. Kluczem i pierwszym krokiem do sukcesu otwartego standardu, jakkolwiek rozumiemy to pojęcie, jest jego ogólnodostępność. Wielu producentów powinno mieć możliwość wytwarzania sprzętu pracującego zgodnie ze wspólnym protokołem.

 

Jest szereg powodów tego sukcesu. Jednym z głównych jest wspomniana interoperacyjność, która dla użytkowników oznacza dowolność w wyborze komponentów infrastruktury i terminali, a dla producentów — rozszerzanie się rynku. Istotna jest także łatwość przechodzenia z analogowych systemów PMR na technologię DMR. Użytkownicy mogą wykorzystać istniejącą infrastrukturę: maszty (zasięg oferowany przez systemy DMR jest taki sam lub lepszy od systemów analogowych), anteny i fidery oraz już użytkowane kanały radiowe o szerokości 12,5 kHz.


Sukces technologii DMR można porównać do samonapędzającego się mechanizmu — jej wzrastająca popularność skłania kolejnych producentów do poszerzenia szeregów Stowarzyszenia DMR, co z kolei przyczynia się do wzrostu rynku.

 

Logo Stowarzyszenia DMRStowarzyszenia DMR (Digital Mobile Radio Association) zrzesza producentów i organizacje zainteresowane wykorzystywaniem lub produkowaniem urządzeń działających w standardzie DMR. Aktualnie do organizacji należy ponad 60 członków, wśród nich producenci terminali, infrastruktury, aplikacji oraz operatorzy systemów DMR i regulatorzy. dmrassociation.org

 

 

Źródło: simocogroup.com