Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Amerykańscy policjanci szyfrują łączność, aby uniknąć podsłuchiwaczy

Niepokój, jaki wywołuje podsłuchiwanie policyjnej łączności radiową przez osoby postronne przy pomocy smartfonów sprawia, że coraz więcej jednostek policji z USA decyduje się na przejście na w pełni szyfrowaną łączność.

 

Waszyngtońska policja jako ostatnia wprowadziła u siebie szyfrowaną łączność po tym, jak stwierdzono, że przestępcy słuchają rozmów policji przy pomocy popularnych aplikacji uruchomionych na zwykłych smartfonach. Takie same kroki podjęły jednostki policji z hrabstwa Orange na Florydzie, Santa Monica w Kalifornii, a nawet mniejsze miasta w stanie Kansas – podała agencja Associated Press.

 

Aplikacja Scanner 911 uruchomiona na smartfonie

 

Choć nasłuch analogowych i cyfrowych systemów łączności radiowej przy użyciu stacjonarnych odbiorników był możliwy od wielu lat, to robienie tego w dowolnej lokalizacji lub w trakcie przemieszczania się było niezwykle trudne – w każdym stanie lub hrabstwie obowiązują inne częstotliwości, na których jest prowadzona łączność.

 

Z pomocą wszelkim amatorom podsłuchiwania (a zarazem i przestępcom) przychodzą aplikacje na smartfony, strumieniujące łączność radiową przez Internet niemal w czasie rzeczywistym. Innymi słowy, policyjne rozmowy przez radio są odbierane przez skanery radiowe rozmieszczone na terenie USA, a następnie transmitowane poprzez Sieć. Jedna z najpopularniejszych tego typu aplikacji na iPhone’a, Scanner 911, kosztuje jedynie 2 dolary i pozwala nasłuchiwać z dowolnego miejsca łączności setek służb ratunkowych z Ameryki Północnej.

 

„Jest to zastanawiające dla funkcjonariuszy, kiedy na kolejnych miejscach zdarzeń widzą wciąż ten sam samochód. Co skłania ich do pojawiania się tam?”, pyta sierżant Michael Reagle, funkcjonariusz policji z Garden City.

 

Poza kryminalistami, także dziennikarze chętnie nasłuchują łączności policjantów i ratowników, aby jako pierwsi zdobyć cenne informacje o zdarzeniach, które będą mogli zrelacjonować.

 

Obecnie jako szyfrowaną łączność w USA używa się systemu APCO P25, posiadającego dystrybuowanie i zarządzanie kluczami szyfrującymi, lecz jednocześnie cechującego się wysoką ceną, która spowalnia jego upowszechnianie. Co więcej, ostatnio odkryto słabe punkty systemu P25, a mianowicie, że łatwo można go zagłuszyć (nawet łatwiej od systemów analogowych) stosując powszechnie dostępny, tani sprzęt.

 

Inni z kolei obawiają się o skutki, jakie przyniesie ukrycie całej łączności policyjnej przed opinią publiczną, więc niektóre jednostki amerykańskiej policji zdecydowały się na pośrednie rozwiązanie, szyfrując jedynie część prowadzonej łączności.

 

W Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach dominującym standardem łączności cyfrowej jest TETRA (Terrestrial Trunked Radio), zapewniająca znacznie większy stopień bezpieczeństwa.

 

 

Źródło: www.pcworld.com

 

Zobacz także:

Policja na autostradzie będzie korzystać z MOTOTRBO

Policjanci z Łodzi testują łączność DMR

Stołeczna policja inwestuje w łączność przed EURO 2012