Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Przygotowania do przetargu na nową łączność dla brytyjskiej armii

 

System radiokomunikacji ruchomej Bowman, wykorzystywany przez brytyjskie wojska lądowe, marynarkę i RAF Regiment, zbliża się do swojego kresu przydatności do użycia. Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa przymierza się więc do wyboru “taktycznego systemu łączności kolejnej generacji”, mającego zastąpić starzejące się rozwiązanie.

 

Żołnierze brytyjskich sił lądowych

 

W tym celu został stworzony program MORPHEUS, w ramach którego zainteresowane podmioty dysponujące wiedzą w zakresie telekomunikacji, łączności bezprzewodowej, technologii informacyjnych i bezpieczeństwa, mogą zgłaszać swoje propozycje za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego. Program MORPHEUS prowadzą firmy PA Consulting, QinetiQ, Roke Manor Research i CGI, które przeanalizują zgłoszenia, a następnie wybiorą spośród nich najlepsze pod względem technicznym i budżetowym.

 

Według Ricka Mathera z QinetiQ, tego typu współpraca nie jest niczym nowym w wojskowej dziedzinie, lecz zwykle wyboru najlepszego rozwiązania technicznego dokonuje się w oparciu o założone z góry wymagania. Brytyjskie Ministerstwo Obrony (MoD) postanowiło jednak pójść z duchem czasu i zabrało się do sprawy inaczej.

 

“Chodzi o to, że w dzisiejszych czasach technologia jest znacznie bardziej dynamiczna, a prace rozwojowe przebiegają coraz szybciej, więc wyszczególnianie z góry ustalonej specyfikacji prawdopodobnie nie jest dzisiaj najlepszym wyjściem. MoD chce niezależnej oceny szerokiej gamy technologii wojskowych, komercyjnych i konsumenckich”, powiedział Mather.

“Mamy przeprowadzić ocenę przedstawionych opcji pod kątem technologii i rozważyć szczególnie technologie niemilitarne. Dawniej armia często królowała na rynku na polu badań i rozwoju, ale nastąpił zwrot o 180 stopni i teraz prym wiodą rozwiązania komercyjne, więc dla MoD kluczową kwestią jest efektywnie je wykorzystać. Trzeba jednak powiedzieć, że są pewne zastosowania, w których wykorzystanie seryjnego, komercyjnie dostępnego sprzętu nie będzie ani użyteczne, ani opłacalne”.

 

Pomimo szerokiego podejścia do kwestii technologicznych wybór będzie jednak ograniczony ze względu na konieczność zapewnienia interoperacyjności z łącznością wykorzystywaną przez różne formacje zbrojne w Wielkiej Brytanii i innych krajach.

 

Niecodziennym aspektem projektu MORPHEUS jest także zwrócenie się w kierunku mniejszych oferentów, zwykle spychanych na margines w tak dużych przedsięwzięciach. Jak stwierdził Mather, propozycje małych i średnich przedsiębiorstw oraz środowisk akademickich zostaną chętnie wysłuchane i uwzględnione na etapie realizacji.

 

Etap analizy propozycji, opracowywania architektury systemu i tworzenia modelu biznesowego potrwa do połowy przyszłego roku. Następnie rozpocznie się proces przetargowy. Ministerstwo Obrony oczekuje, że nowy system łączności będzie wdrażany stopniowo, w perspektywie lat, i posłuży przez kolejne dwie dekady.

 

Źródło: www.wireless-mag.com Fot. wikia.com (na licencji CC-BY-SA)