Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

BAE Systems udoskonala indukcję kostną dla żołnierzy

 

Koncern BAE Systems pracuje nad zastosowaniem przewodzenia dźwięku przez kości czaszki do stworzenia wojskowych urządzeń komunikacyjnych wielkości monety. Ich dodatkową zaletą jest możliwość jednoczesnego używania ochrony słuchu i niewielka masa urządzenia.

 

 Bea-system-indukcja-kostna-male

 

Sam pomysł wykorzystania technologii przekazywania dźwięku poprzez kości czaszki, czyli indukcji kostnej, zrodził się z obserwacji wielorybów, które potrafią odbierać dźwięki nie przez uszy (te są schowane głęboko pod skórą), ale kości czaszki.

 

Zjawisko indukcji kostnej, jest dobrze znane i było zbadane już w XVII wieku. Sam Beethoven korzystał z przyłożonego do fortepianu metalowego pręta trzymanego w zębach aby „słyszeć” muzykę mimo utraty słuchu. Od tego czasu technologię tą znacznie udoskonalono.

 

Kliknij aby powiększyć !

 

Koncern BAE Systems poinformował o rozpoczęciu prac nad udoskonaleniem indukcji kostnej do zastosowań w wojskowych środkach łączności. Lekkie, wbudowane w hełm żołnierza urządzenie ma umożliwiać, dzięki kostnemu przewodzeniu dźwięku, komunikację której nie zakłóci hałas, wystrzały i głosy osób postronnych. Jest to szczególnie istotne gdy żołnierz używa zatyczek czy słuchawek mających chronić słuch przed uszkodzeniem podczas strzelania czy detonacji ładunków wybuchowych. Urządzenie ma się charakteryzować niewielką masą i rozmiarami (może być wielkości monety).

 

 – Na polu bitwy głosowa świadomość sytuacyjna jest kluczowa dla wojskowych. Dzięki naszemu urządzeniu żołnierze mogą chronić swój słuch ochronnikami, nadal wyraźnie słysząc rozkazy i komendy głosowe, co pozwala im skutecznie i bezpiecznie wykonywać zadania –  powiedział Mohammed Akhmad, naukowiec BAE Systems.

 

Wykorzystanie komponentów powszechnie dostępnych w sprzedaży (off-the-shelf) ma pomóc w przyspieszeniu wdrożenia nowego systemu. Zainteresowanie projektem wyraziła już British Army. W przyszłości technologia ta zostanie zastosowana w nowych zintegrowanych hełmach. Pierwsze demonstracje gotowego produktu mają odbyć się niebawem, podczas wystawy DSEI (Defence and Security Equipment International) w Londynie.

 

Źródło: BAE Systems, Altair, Defence24