Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Projekt szerokopasmowej sieci dla służb w USA posuwa się naprzód

 

NPSBN (ang. Nationwide Public Safety Broadband Network), ogólnokrajowa sieć łączności szerokopasmowej dla amerykańskich służb bezpieczeństwa i porządku publicznego, powoli zmierza do swego urzeczywistnienia. Jest to zadanie FirstNet (First Responder Network Authority), niezależnej jednostki działająca w amerykańskiej Narodowej Administracji Telekomunikacji i Informacji (NTIA). Z formalnego punktu widzenia sieć została powołana do życia ustawą „The Middle Class Tax Relief and Job Creation Act of 2012” przyjętą przez Kongres USA w 2012 roku. Przyznaje ona 7 mld dolarów z federalnego budżetu na zrealizowanie NPSBN.

 

Funkcjonariusz korzystający z łączności w radiowozie

 

Jak jednak twierdzi Kevin McGinnis, kierownik pogotowia w stanie Maine i członek zarządu FirstNet, wymieniona suma nie jest wystarczająca biorąc pod uwagę ogrom prac do wykonania. Trzeba wszak zapewnić niezawodną łączność policji, straży pożarnej, ratownictwu medycznemu i innym służbom we wszystkich 50 amerykańskich stanach.

 

Aktualnie członkowie FirstNet prowadzą rozmowy z przedstawicielami władz stanowych aby uzgodnić, jak dokładnie ma przebiegać łączność pomiędzy ogólnokrajową siecią, a terminalami używanymi przez funkcjonariuszy. Jak dotąd mają za sobą konsultacje w 31 stanach. Równolegle organizacja poszukuje partnerów, którzy zajmą się fizyczną realizacją sieci. Jak informuje McGinnis, obecnie trwa formułowanie zapytania ofertowego, które zostanie wystosowane do potencjalnych partnerów prawdopodobnie przed końcem tego roku.

 

Komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych mogłaby skusić propozycja udostępniania im wolnych zasobów NPSBN w okresach niewielkiego ruchu w rządowej sieci. Oczywiście przy takim układzie funkcjonariusze nadal mieliby pierwszeństwo w dostępie do niej. Pozyskanie zamożnych prywatnych partnerów będzie miało fundamentalne znaczenie dla przyszłości sieci FirstNet. Przy “zaledwie” kilku milionach abonentów, w porówaniu do 100 mln w komercyjnych sieciach komórkowych, nie będzie ona w stanie zarobić na swoje utrzymanie. Stąd konieczność odsprzedawania innym podmiotom leżącej odłogiem pojemności.

 

Poza kwestiami finansowymi, wielkim dylematem dla FirstNet jest ustalenie, kto będzie korzystał z sieci. Służby bezpieczeństwa i porządku publicznego są poza wątpliwością, lecz organizacja zastanawia się też m.in. nad przedsiębiorstwami użyteczności publicznej i szpitalami. Konieczne będzie wypracowanie zdrowej równowagi pomiędzy wyższymi przychodami z opłat abonamentowych, a sprawnością pracy sieci.

 

Tak czy inaczej, zintegrowanie łączności dla funkcjonariuszy i ratowników zarówno z wielkich aglomeracji, jak i obszarów wiejskich, będzie bezprecedensowym przedsięwzięciem w USA.

 

Źródło: www.emsworld.com