Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Operator brytyjskiej sieci TETRA chce zmienić właściciela

 

Jak dowiedzieli się reporterzy telewizji Sky News, Airwave, operator brytyjskiej ogólnokrajowej sieci TETRA, prowadzi rozmowy z kilkoma potencjalnymi nabywcami, między innymi firmami Motorola Solutions i Hong Kong Telecom. Mówi się również o zainteresowaniu zakupem Airwave ze strony Vodafone.

 

Logo Airwave

 

Sieć Airwave wciąż jest głównym środkiem łączności radiowej dla służb bezpieczeństwa i porządku publicznego w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze MSW (Home Office) zamierza jednakże do 2020 roku zastąpić ją przez ESN (ang. Emergency Services Network) – zbudowaną od podstaw sieć łączności szerokopasmowej bazującą na standardzie LTE. Chodzi głównie o oszczędności, bowiem migracja na LTE ma w okresie 15 lat odciążyć brytyjski budżet o cały miliard funtów.

 

Airwave powstała w 2000 roku jako spółka należąca do BT Cellnet, ówczesnego działu grupy British Telecommunications dostarczającego usługi łączności komórkowej. W 2007 roku została przejęta przez Guardian Digital Communications Ltd, przedsiębiorstwo będące z kolei w rękach funduszu Macquarie European Infrastructure Fund 2 (MEIF 2). Wartość Airwave jest obecnie szacowana na ok. 1 mld funtów, biorąc pod uwagę jej zobowiązania finansowe, wynoszące 1,73 mld funtów.

 

Tymczasem na początku miesiąca Telefónica, właściciel marki O2, wycofała się z przetargu na ESN, a to oznacza, że o przyznanie zamówienia na jego trzecią część (zapewnienie pokrycia zasięgiem i integracji z infrastrukturą sieciową) ubiega się już tylko EE, brytyjski operator który w przyszłym roku zostanie przejęty przez grupę BT. Taki rozwój wydarzeń stawia pod znakiem zapytania sfinalizowanie projektu ESN zgodnie z założonym harmonogramem. Mimo to, Home Office nadal bardzo optymistycznie wyraża się o dalszym przebiegu przetargu. W niedawnym oświadczeniu wystosowanym do Financial Times, ministerstwo informuje, że “postępowanie przetargowe wciąż jest niezwykle konkurencyjne”.

 

W takiej sytuacji znalezienie nabywcy jest dla Airwave bardzo istotne, gdyż może podbudować pozycję spółki jako alternatywy dla ESN.

 

Źródło: news.sky.com