Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wprowadzenie do standardu dPMR

 

W miarę jak coraz więcej dalekowschodnich producentów sprzętu radiowego dołącza do społeczności dPMR, ta tania technologia cyfrowa zyskuje coraz większe możliwości. dPMR to jeden z trzech komplementarnych standardów profesjonalnej cyfrowej łączności radiowej opracowanych przez ETSI, zorientowany na zapewnianie wysoko funkcjonalnej łączności przy użyciu taniego i mało złożonego sprzętu. dPMR jest standardem otwartym, wspierającym zarówno łączność głosową, jak i transmisję danych oraz cechujący się wąskim kanałem radiowym - 6,25 kHz. Przydzielanie łącza radiowego odbywa się na zasadzie wielodostępu z podziałem w dziedzinie częstotliwości (FDMA).

 

dPMR Digital

Foto: dpmr-mou.org

 

Pozostałe dwa standardy ETSI, DMR i TETRA, oparto o wielodostęp z podziałem czasowym (TDMA), przy czym DMR posiada dwie szczeliny czasowe w kanale radiowym o szerokości 12,5 kHz, a TETRA - cztery szczeliny w kanale 25 kHz. Każda szczelina tworzy niezależny kanał fizyczny, w którym mogą być przesyłane dane lub mowa.

 

Dzięki ostatnio opracowanym technologiom wąskopasmowym, takim jak dPMR lub oferowana przez Icom i Kenwood NXDN, kanał FDMA o szerokości 6,25 kHz może dać tę samą efektywność widmową, co systemy TDMA. Jednakże, wykorzystując TDMA nie sposób osiągnąć tego poziomu efektywności w prostym systemie bez przemienników. Potrzebny jest kontroler zarządzający przydziałem szczelin czasowych.

 

Oprócz obsługi łączności cyfrowej, radiotelefony dPMR są również w stanie pracować w trybie analogowym (wąskopasmowe FM), co pozwala na płynną migrację z systemu analogowego na cyfrowy. Pojawienie się w tym roku produktów dPMR Mode 3 rozszerzyło potencjał systemów dPMR z podstawowej, lokalnej łączności do wielostrefowych, regionalnych sieci oferujących zaawansowane funkcje.

 

W specyfikacji ETSI zdefiniowano cztery tryby łączności dPMR, aby dostosować ją do specyfiki różnych zastosowań:

  • dPMR446

dPMR w najprostszej postaci, cyfrowy następca PMR446. Nie jest wymagana licencja pod warunkiem korzystania ze radiotelefonów ręcznych i ograniczenia mocy nadawczej do 0,5 W. Oprócz łączności głosowej i transmisji danych dPMR446 może oferować przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych (SMS), statusów i danych wbudowanych, takich jak koordynaty GPS i inne.

  • Mode 1

Działa w pasmach licencjonowanych, jest podobny do dPMR446, za wyjątkiem m.in. wyższej dopuszczalnej mocy nadawczej. Wspiera także funkcje takie, jak priorytety i połączenia alarmowe.

  • Mode 2

Wykorzystuje przemienniki zwiększające zasięg, szczególnie w sieciach z wieloma strefami oraz infrastrukturę opartą o protokół IP. Dzięki niej można łączyć terminale znajdujące się w różnych lokalizacjach (nawet w innych krajach) a także zdalnie zarządzać stacjami bazowymi i przemiennikami.

  • Mode 3

Wprowadza obsługę wielokanałowych, wielostrefowych sieci radiowych z dodatkowymi funkcjami dla użytkowników i operatorów. Zanim nastąpi połączenie, radiotelefony są uwierzytelniane, a druga strona musi odpowiedzieć na żądanie jego zestawienia. Połączenia mogą być przekierowywane do innego radiotelefonu, do przewodowej sieci telefonicznej, a nawet na adres IP. W przypadku zajętości kanału użytkownicy z wyższym priorytetem mogą przejąć go dla siebie, można także ustawiać maksymalny czas trwania połączenia w zależności od ruchu w sieci.

 

 dPMR-technology-overview-white-papar.jpgDla zainteresowanych więcej informacji o standardzie dPMR można znaleźć w opracowaniu Stowarzyszenia dPMR zatytułowanym: dPMR_Whitepaper_April 2011_Rev.02.pdf

 

 

 

 

Źródło: landmobile.co.uk na bazie dpmr-mou.org

 

Opracowanie przez: RadioTech.pl