Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Transmisja danych z satelitów obserwacyjnych do 1,8 Gbit/s

 

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i firma Airbus Defence and Space podpisały umowę w sprawie świadczenia usług European Data Relay System (ERDS) dla potrzeb unijnego programu Copernicus. Umowa obejmuje misje Sentinel-1 i -2, mające odbyć się w latach 2015–2021, i może zostać przedłużona do 2028 roku.

 

Satelita Sentinel-1 podczas wykonywania skanu laserowego powierzchni Ziemi

 

Celem programu Copernicus, wcześniej znanego pod nazwą GMES (Global Monitoring for Environment and Security), jest objęcie kuli ziemskiej systemem monitoringu satelitarnego w celu obserwowania stanu środowiska na lądzie, morzu i w powietrzu. Za transmisję danych z satelitów Sentinel wystrzelonych w ramach tego programu będzie odpowiedzialny system ERDS, budowany w partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy ESA a firmą Airbus Defence and Space. Korzystając z technologii laserowej transmisji danych, ERDS zapewni przepustowość łącza satelita-ziemia na poziomie nawet do 1,8 Gigabit/s, w obydwie strony. To pozwoli na transmisję obrazu i innych danych niemal w czasie rzeczywistym. Zgodnie ze wspomnianą umową, te możliwości będą wykorzystywane także przy innych misjach ESA oraz partnerów ESA. Pierwszym z beneficjentów będzie załoga europejskiego laboratorium Columbus na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która rozpocznie korzystanie z ERDS w 2017 roku.

 

“Za sprawą tej nowatorskiej technologii laserowej Europa wyznacza nowe standardy komunikacji kosmicznej”, skomentował Evert Dudok, szef działu łączności, wywiadu i bezpieczeństwa w firmie Airbus Defence and Space. “Obecnie pobranie obrazu z satelity obserwacyjnego może zająć 2 godziny, lecz z ERDS będzie to trwało jedynie minuty. W razie katastrof takich, jak powodzie i trzęsienia ziemi, dostępność danych w najkrótszej z możliwych ram czasowych — zazwyczaj 10–15 min po ich zebraniu — jest krytyczna dla szybkiej reakcji w celu ochrony obywateli i infrastruktury”.

 

Niedawno przeprowadzono pomyślne testy międzysatelitarnej transmisji danych z gigabitową prędkością pomiędzy wystrzelonym w zeszłym roku satelitą Sentinel-1A, a satelitami Alphasat wyposażonymi w laserowe terminale komunikacyjne (LCT) firmy TESAT. Pierwszy element systemu EDRS, zawierający terminal LCT i transceiver mikrofalowy na pasmo Ka, trafi na orbitę razem z satelitą telekomunikacyjnym Eutelsat 9B, którego wystrzelenie jest planowane na drugi kwartał br.

 

Źródło: airbusdefenceandspace.com Fot.: ESA