Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Profesjonalna łączność analogowa ciągle żywa

 

Trwający od kilku lat boom na cyfrowe technologie w radiokomunikacji profesjonalnej może tworzyć wrażenie, że dni technologii analogowych są już policzone. Zewsząd, także i z naszego serwisu, docierają informacje o prognozach wzrostu liczby użytkowników łączności cyfrowej, a producenci tacy jak Motorola Solutions sukcesywnie wycofują z oferty analogowe radiotelefony.

 

Pracownik z radiotelefonem analogowym

 

Systemy analogowe wciąż jednak mają swoich wiernych użytkowników i to przywiązanie niekoniecznie jest podyktowane niższą ceną. Oto kilka powodów, dla których łączność analogowa wciąż liczy się na rynku:

  • W systemach cyfrowych występuje opóźnienie pomiędzy wciśnięciem przycisku PTT a zestawieniem połączenia. Zwykle nie jest ono odczuwalne, ale w pewnych branżach może okazać się dyskwalifikujące.
  • Dla części klientów nie ma znaczenia “krystalicznie czysty dźwięk” oferowany przez technologie cyfrowe.
  • W warunkach bardzo niskiego poziomu sygnału odbieranego analogowa łączność może wziąć górę nad cyfrową. Nawet przy bardzo zaszumionym odbiorze ludzkie ucho jest w stanie wyodrębnić treść choćby części transmisji, podczas gdy w systemie cyfrowym ten sam poziom sygnału często okazuje się zbyt niski nawet dla algorytmów korekcji sygnału. Inaczej mówiąc — w łączności cyfrowej, w miarę obniżania się mocy sygnału odbieranego, jakość dźwięku długo pozostaje na wysokim poziomie aż do pewnej wartości granicznej, po przekroczeniu której odbiór zanika zupełnie. Przy łączności analogowej natomiast sygnał mowy staje się stopniowo coraz słabiej słyszalny aż w końcu niknie w szumach.
  • Analogowe radiotelefony także posiadają niektóre z zaawansowanych funkcji jakimi chwalą się producenci cyfrowego sprzętu: alarm upadkowy (man-down), szyfrowanie (skramblery), czy funkcję samotnego pracownika.

Bez wątpienia istnieją użytkownicy, którzy faktycznie skorzystają z możliwości oferowanych przez cyfrowe systemy radiokomunikacyjne, lecz z drugiej strony wciąż istnieją i będą istnieć organizacje, dla których w zupełności wystarczająca jest “stara dobra” łączność analogowa. Dodajmy do tego użytkowników, których od cyfryzacji powstrzymują względy ekonomiczne i jasne staje się, że w profesjonalnej radiokomunikacji lądowej transmisje analogowe nie odejdą do lamusa jeszcze przez wiele lat.

 

Źródło: www.icomuk.co.uk