Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nadchodzi era nanosatelitów

 

Nanosatelity, czyli satelity których rozmiary nie przekraczają kilkudziesięciu centymetrów i które ważą kilka kilogramów, to niewątpliwie przyszłość przed wszystkim dla wojska. Pomimo niewielkich rozmiarów i stosunkowo krótkiego czasu pracy mogą w danym momencie i w konkretnym rejonie szybko poprawić działanie systemów naziemnych, zwiększając np. możliwości systemu łączności lub pozwalając na prowadzenie obserwacji.

 

 nanosatelita-wojskowy-produkcja

 

Tanie nanosatelity mogą również stanowić ogromny przełom na rynku cywilnym. Firmy komercyjne zaczynają mieć obecnie podobne możliwości, wcześnie zarezerwowane tylko dla wojska, oferując na rynku dostęp do bardzo wyspecjalizowanych informacji. Mówi się o śledzeniu intensywności ruchu pojazdów na arteriach komunikacyjnych, liczeniu drzewostanu, a nawet prowadzeniu ochrony wybranego obiektu lub terytorium.

 

 nanosatelita-o-wymiarach-cubesat

 

Powodem dynamicznego wzrostu nanosatelitów będzie ich spadająca cena, dzięki której będzie opłacało się tworzyć parasol satelitarny nad wybranym obszarem przez krótki okres czasu z założeniem, że później system zostanie zniszczony spalając się po wejściu w atmosferę. Niską cenę próbuje się także osiągnąć zmniejszając koszt opracowania i budowy nanosatelitów.

 

Przypuszcza się, że już niedługo ich cena osiągnie kilkadziesiąt tysięcy dolarów (wcześniej satelity kosztowały od dwustu milionów do miliarda dolarów). Ponadto użytkownicy będą mogli projektować je z już gotowych modułów, korzystając ze standardowych ram i elementów. Planuje się doprowadzić do takiej samej sytuacji, jaką obecnie mamy przy projektowaniu komputerów osobistych i to dosłownie.

 nanosatelita-STRaND-1o

 

Sposobem na obniżenie cen ma być bowiem wykorzystanie w nanosatelitach rozwiązań z produkowanych seryjnie: laptopów, smartfonów i innych komercyjnych urządzeń elektronicznych (np. kamer). Urządzeniem sterującym systemów orbitalnych mogą być również same smartfony, z których najbardziej wyrafinowane mają już przecież GPS, prędkościomierz, magnetometr, różnego rodzaju odbiorniki radiowe, żyroskop, barometr, kamery telewizyjne oraz co najważniejsze – ogromną ilość stosunkowo prostych do utworzenia aplikacji. Przykładem nanosatelity sterowanego przez smartfon Google Nexus ONE jest STRaND-1 (na zdjęciu powyżej), opracowany przez brytyjską spółkę Surrey Satellite Technology (należącą do koncernu Airbus).

 

 nanosatelity-wyniesienie-na-orbite-start-rakiety-Interorbital

 

Ostatnią barierą do otworzenia kosmosu dla nanosatelitów są koszty ich wyniesienia na orbitę. Jednak o ile do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną standardowych satelitów, które często mają wielkość i wagę samochodu, potrzeba dużych i drogich rakiet, o tyle w przypadku nanosatelitów potrzebne są nosiciele o wiele mniejsze. I takie rozwiązania zaczynają być proponowane – szczególnie w sektorze prywatnym. Sygnałem nadchodzących zmian w tej dziedzinie jest niewątpliwie inicjatywa miliardera Elona Muska, który zakładając spółkę SpaceX postawił sobie za cel stukrotne zmniejszenie kosztów lotu w Kosmos.

 

Źródło: defence24.pl Fot.: Surrey Satellite Technology, www.public.navy.mil/spawar, Wikipedia