Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Łączność NEXEDGE w litewskim pogotowiu ratunkowym

 

Litewska firma Dekbera, specjalizująca się w sprzedaży, instalacji, monitorowaniu i serwisowaniu systemów i rozwiązań radiokomunikacji profesjonalnej, ukończyła piątą fazę wdrożenia swojej sieci RadioNET. Jest to największa w Europie sieć łączności radiowej oparta o system trankingowy NEXEDGE firmy Kenwood.

 

Łączność NEXEDGE w litewskim pogotowiu

 

Budowę RadioNET rozpoczęto w 2012 roku, a teraz swoim zasięgiem pokrywa ona 90% powierzchni Litwy (wynoszącej 65,3 tys. km kw.) i 92% populacji kraju. Piąta faza wdrożenia RadioNET rozszerzyła zasięg na najbardziej odległe tereny zamieszkałe i pozwoliła jej głównemu użytkownikowi, litewskiemu pogotowiu ratunkowemu, przyłączyć do ogólnokrajowej sieci swoje najdalsze posterunki. Litewskie pogotowie już wcześniej doceniło poprawę efektywności i wydajności swojej pracy od czasu dołączenia do RadioNET. Karetki docierają teraz szybciej do pacjentów, a praca regionalnych zespołów jest bardziej zoptymalizowana.

 

Pogotowie korzysta ze specjalnie przygotowanego przez firmę Dekbera komputerowego systemu dyspozytorskiego (CAD). Bazuje on na sprawdzonym pakiecie aplikacji dyspozytorskich NexeTalk IP i zapewnia możliwość transmisji statusów na bieżąco oraz  śledzenie pojazdów i osób w terenie wraz z rejestrowaniem danych o położeniu, transmisją koordynatów GPS i przekazywaniem informacji o optymalnej trasie do urządzeń nawigacyjnych Garmin zainstalowanych w każdej karetce.

 

Jak wyjaśnia Tadeušas Rodz, dyrektor pogotowia w regionie wileńskim, litewskie pogotowie dysponuje flotą 265 pojazdów i dotąd wykorzystywało 56 centrów dyspozytorskich posiadających różnego rodzaju środki łączności od analogowej do TETRA. Kiedy ministerstwo zdrowia zdecydowało o reorganizacji zarządzania pogotowiem i skupieniu go w 10 regionalnych dyspozytorniach, jasne stało się, że potrzebny jest ogólnokrajowy system łączności o znaczeniu krytycznym, który umożliwi wzajemną łączność wszystkim zespołom pogotowia. Wśród technologii łączności rozważano głównie standard TETRA, z racji wcześniejszych pozytywnych doświadczeń, i system NEXEDGE firmy Kenwood. Po szeregu testów, porównań i zorganizowaniu przetargu, ostatecznie zwyciężyła oferta firny Dekbera.

NXDN jest to opracowany przez firmy Icom i Kenwood protokół cyfrowej, trankingowej łączności radiowej, zaimplementowany w systemach IDAS Icoma i NEXEDGE Kenwooda. NXDN wykorzystuje podział kanału radiowego w dziedzinie częstotliwości FDMA i może działać w kanałach o szerokości zarówno 12,5, jak i 6,25 kHz. Podobnie jak w przypadku MOTOTRBO i innych systemów DMR oraz APCO P25, w NXDN także zastosowano kodek sygnału mowy AMBE+2.

Obecnie system zawiera 75 stref i ponad 170 kanałów. Większość ze stacji bazowych jest zlokalizowana na masztach telefonii komórkowej, na wysokości 60–78 m i posiada jedną 4-dipolową antenę na szczycie masztu oraz sumator sygnałów z czterech przemienników. Stacje są wzajemnie połączone poprzez mikrofalową sieć IP wspieraną przez łącza optyczne. Aktualnie w sieci pracuje około 1000 radiotelefonów ręcznych i przewoźnych NEXEDGE. Każdego miesiąca obsługiwanych jest 4,1 mln transmisji koordynatów GPS, 270 tys. wiadomości statusowych, 68 tys. krótkich transmisji danych i tysiące wywołań głosowych. Wdrożenie RadioNET ma zostać ostatecznie ukończone w 2015 roku.

 

Albertas Dekinas, dyrektor zarządzający firmy Dekbera, oficjalnego dystrybutora Kenwood na Litwie, skomentował: „W każdej z kolejnych faz wdrożenia system RadioNET ewoluował i mogliśmy zwiększać jego funkcjonalność, w miarę jak rozszerzaliśmy zasięg i pojemność łączności dla pogotowia ratunkowego. Jesteśmy zadowoleni z faktu, że dostarczyliśmy całą sieć na czas i w ramach założonych kosztów, ze wsparciem zespołów technicznych z europejskiej i japońskiej siedziby firmy Kenwood oraz nieustannym udziałem techników i dyspozytorów litewskiego pogotowia”.

 

W Polsce firma ELEKTRIT jest autoryzowanym dystrybutorem marki Kenwood w Polsce. Więcej informacji o cyfrowym systemie Kenwood NEXEDGE można znaleźć na stronie www.nexedge.pl.

 

Źródło: www.kenwoodcommunications.co.uk