Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Łączność krytyczna dopiero w 13 wydaniu standardu LTE

 

Mimo wcześniejszych deklaracji, 3GPP nie uwzględni łączności głosowej o znaczeniu krytycznym w kolejnym, czyli 12 wydaniu standardu LTE (Long Term Evolution). Producenci i użytkownicy będą musieli na to poczekać do III kwartału 2016 roku — to planowany termin finalizacji 13 wydania LTE. Niektóre funkcje przeznaczone dla służb bezpieczeństwa publicznego znajdą się jednak w 12 wydaniu zwanym także LTE Advanced, którego „zamrożenie”, czyli wstępna finalizacja, prawdopodobnie nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 

LTE dla bezpieczeństwa publicznego

 

Pierwotny termin „zamrożenia” LTE Release 12 był wprawdzie ustalony na grudzień bieżącego roku, lecz jak twierdzą przedstawiciele europejskich i amerykańskich organizacji standaryzacyjnych, to opóźnienie nie będzie miało wielkiego wpływu na postęp wdrożeń szerokopasmowych sieci dla bezpieczeństwa publicznego w większości krajów.

 

„Godnym uwagi wyjątkiem jest Wielka Brytania, która obecnie nie jest właścicielem swojej sieci [brytyjska ogólnokrajowa sieć TETRA, Airwave, należy do prywatnego przedsiębiorstwa — przyp. red.] i zamierza z niej zrezygnować, gdy obecne kontrakty wygasną”, powiedział Phil Kidner, dyrektor generalny Stowarzyszenia TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA). „Większość europejskich użytkowników łączności dla bezpieczeństwa publicznego jest zadowolona ze swoich obecnych sieci i poszukuje raczej sposobów na ich rozszerzenie, a nie wymianę. Jedno z pierwszych państw, które wdrożyły ogólnokrajową sieć TETRA, modernizuje ją teraz, zakupując usługi transmisji szerokopasmowej u publicznych operatorów. Tą drogą idą także inne kraje”.

 

Jak poinformował Balazs Bertenyi, przewodniczący grupy roboczej 3GPP pracującej nad standardem LTE, aktualnie trwa definiowanie wymagań łączności push-to-talk o znaczeniu krytycznym (MCPTT) w wydaniu 13 LTE, a niedawno rozpoczęto prace nad architekturą standardu. MCPTT emuluje funkcjonalność radiotelefonów profesjonalnych — chodzi głównie o wywołania grupowe, lecz także i rozmowy prywatne. Będzie również obsługa wywołań rozgłoszeniowych (broadcast) i priorytetyzacji, np. wywołań alarmowych wywłaszczających trwające połączenia. Część funkcji MCPTT ma działać w łączności bezpośredniej, czyli bez udziału infrastruktury sieciowej.

 

Źródło: Radio Resource International 4/2014