Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

PERAD - programowalna radiostacja osobista dla polskiej armii

 

Jednym z urządzeń radiokomunikacyjnych zaprezentowanych podczas niedawnych targów MSPO 2014 była programowalna radiostacja PERAD (ang. PErsonal RADio) firmy WB Electronics S.A. z Ożarowa Mazowieckiego. Jest to owoc prowadzonego od trzech lat projektu badawczego firmy, mającego na celu opracowanie szerokopasmowej, osobistej radiostacji dla żołnierzy. To jedyny taki projekt w Polsce i jeden z niewielu na świecie.

 

Radiostacja PERAD

 

Założeniem konstruktorów było, aby radiostacja oprócz łączności głosowej, w tym połączeń konferencyjnych i tworzenia grup rozmownych, umożliwiała m.in. transmisję danych z prędkością co najmniej 1 Mbit/s, pracę w różnych pasmach radiowych, posiadała wbudowany odbiornik GPS, standardowe interfejsy (USB, Ethernet), elastyczną architekturę, która umożliwi łatwe przekonfigurowanie radiotelefonu, możliwość dołączenia rożnych zestawów nagłownych, także bezprzewodowych (Bluetooth), a przy tym byłą odporna na zakłócenia.

 

Mierząca 180×79×35 mm i ważąca 1,05 kg radiostacja PERAD spełnia wszystkie te wymagania, a ponadto ma jeszcze inne atuty. Urządzenie pracuje w pasmach UHF (350–400 MHz) oraz L (1,35–1,4 GHz) ze średnią mocą 1 W i wykorzystuje modulację COFDM (Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing) — transmisja odbywa się w kanale o szerokości 1,2 MHz na wielu (od kilkunastu do kilku tysięcy) podnośnych, które są wzajemnie ortogonalne. Oznacza to, że sygnały transmitowane jednocześnie na wszystkich podnośnych nie zakłócają się nawzajem. Technika COFDM ma wiele zalet, takich jak możliwość podziału kanału pomiędzy wielu użytkowników w trybie częstotliwościowym (FDMA) lub kodowym (CDMA) i duża odporność na zakłócenia wąskopasmowe oraz spowodowane odbiorem wielodrogowym.

 

Radiostacja może być zasilana dołączanym do niej pakietem akumulatorów Li-Ion o pojemności 6 Ah, zapewniającym pracę przez 50 godzin lub wewnętrznym akumulatorem wystarczającym na 1,5–7 h w zależności od trybu pracy. Ponadto jest ona dostosowana do integracji w Zaawansowanym Indywidualnym Systemie Walki Tytan. Jej zasięg w terenie zabudowanym wynosi 700 m, a w otwartym — 4 km, lecz w razie potrzeby można go rozszerzyć do nawet kilkunastu km przy pomocy pięciu radiostacji tworzących sieć przekaźnikową lub przekaźnika na bezzałogowym aparacie latającym. PERAD jest pełnoprawnym elementem sieci IPv4, co pozwala na zdefiniowanie odrębnych adresów IP dla łącza Ethernet, radiowego i USB oraz wykonywanie szeregu czynności takich, jak aktualizacja oprogramowania, konfiguracja, transmisja wideo i połączenia w protokole SIP. Pracuje również w systemach FONET i F@stnet.

 

Sama radiostacja, jak przystało na sprzęt militarny, ma spartańską formę — oprócz głośnika w wytrzymałej, wodoszczelnej obudowie znajdziemy tylko wyłącznik, wskaźnik ON/OFF, pokrętło enkodera, suwakowy przełącznik funkcji, gniazdo antenowe i trzy okrągłe złącza w wojskowym wykonaniu: USB/Ethernet, Audio / zestaw nagłowny oraz złącze zasilania 9–14 V. Można jednak podłączyć do niej moduł kamery o rozdzielczości 320×240 pikseli rejestrującą obraz z prędkościa 25 kl./s ze zintegrowanym wyświetlaczem. PERAD można obsługiwać posiłkując się komunikatami głosowymi lub przy pomocy dołączonego urządzenia z wyświetlaczem.

 

Źródło: altair.com.pl, Frag Out! 01 Fot.: WB Electronics