Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

95 lat wojskowego ośrodka łączności w Zegrzu

 

13 września 2014 r. mija 95 lat od utworzenia zegrzyńskiego ośrodka szkolenia kadr łączności Wojska Polskiego. W dniach 6–11 września w Legionowie i Zegrzu odbędą się obchody tej rocznicy.

 

„Kolebka łącznościowców” — takie określenie nie bez powodu przywarło do zegrzyńskiej szkoły, a stało się tak gdyż każdy żołnierz łączności wcześniej, czy później trafia do Zegrza. Przez 95 lat przez ośrodek przewinęło się ponad 66 tys. słuchaczy. To ogromny dorobek, duży sukces komendantów, dowódców, wykładowców, instruktorów i innych żołnierzy oraz pracowników cywilnych wojska zegrzyńskiej szkoły.

 

zegrze-szkola-lacznosci lata dwudzieste

 

Szkolenie wojskowych kadr łączności w pierwszych miesiącach niepodległej Polski było skupione w Warszawie. 13 września 1919 r. przeniesiono je do koszar zegrzyńskich. Zegrze stało się z czasem centralnym miejscem szkolenia łącznościowców na potrzeby Wojska Polskiego.

 

Pierwszym jednostką szkolną łączności w Zegrzu był Obóz Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności (OWOWŁ). W jego skład weszły: Szkoła Oficerska Wojsk Łączności, Szkoła Podchorążych Wojsk Łączności i Kurs Aplikacyjny Służby Łączności. W 1923 r. OWWŁ przekształcono w Obóz Szkolny Wojsk Łączności (OSzWŁ). W latach 1919–1939 funkcjonowały kolejno: Obóz Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności (1919–1921), Obóz Wyszkolenia Wojsk Łączności (1921–1923), Obóz Szkolny Wojsk Łączności (1923–1929) i Centrum Wyszkolenia Łączności (1929–1939), które przeszkoliły ponad 12 tys. słuchaczy.

 

Przerwa w kształceniu kadr łączności w Zegrzu spowodowana drugą wojną światową trwała aż 9 lat. Żołnierze powrócili do Zegrza dopiero 3 lata po wojnie.

 

Obecnie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu jest centralnym miejscem szkolenia specjalistów wojsk łączności i informatyki Sił Zbrojnych. Ośrodek szkoli rocznie około 5 tys. żołnierzy i pracowników wojska w zakresie obsługi urządzeń łączności radiowej, radioliniowej, satelitarnej, przewodowej, kryptograficznej oraz informatyków i specjalistów od zautomatyzowanych systemów wsparcia dowodzenia.

 

 szkolenie-osrodek-lacznosci-zegrze

Zegrzyński ośrodek szkoli żołnierzy służby przygotowawczej do NSR, słuchaczy kursów doskonalących, kwalifikacyjnych i specjalistycznych, podchorążych Wydziału Elektroniki i Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, słuchaczy Studium Oficerskiego Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Ponadto CSŁiI współpracuje w zakresie szkoleniowym z Akademią Obrony Narodowej.

 

Na swoim wyposażeniu ośrodek posiada m.in. radiostacje taktyczne RADMOR RC-9210, RRC-9200, RRC-9310, wozy dowodzenia i łączności, mobilne stacje dowodzenia, radiostacje Falcon Harris, zintegrowany węzeł teleinformatyczny "Jaśmin", terminale satelitarne i wiele innych nowoczesnych środków łączności. Wszystko to będzie można obejrzeć podczas obchodów rocznicowych.

 

Źródło i fot: cslii.wp.mil.pl

 

Zobacz Galerię Łącznościowców