Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Oddalone protesty w sprawie modernizacji systemów TETRA

 

Wczoraj odbyło się ogłoszenie orzeczenia w Krajowej Izbie Odwoławczej w sprawie odwołań złożonych w przetargu na modernizację systemów łączności TETRA polskiej Policji. Na pisemne uzasadnienie przyjdzie nam trochę poczekać, ale już dziś wiemy że oba odwołania zostały oddalone.

 

krajowa-izba-odwolawcza-tetra 

 

Przypomnijmy, że do KIO wpłynęły dwa odwołania firm SRS Polska oraz Nexrad Telecom. Gdańska firma SRS zarzuca zamawiającemu (Centrum Projektów Informatycznych) faworyzowanie aktualnego dostawcy systemu, firmy Motorola, poprzez narzucenie niemożliwego do dotrzymania terminu wykonania zamówienia (196 dni). Zbyt krótki termin uniemożliwia złożenie rzetelnej i prawidłowo skalkulowanej oferty, a tym samym uczciwej konkurencji oraz równego traktowania uczestników. SRS wnosiło o wydłużenie terminu realizacji o kolejne 3 miesiące, ze względu na stopień złożoności projektu.

 

Projekt wymaga integracji dostarczonych systemów SWD firmy Motorola, połączenia systemu TETRA w każdym z ośrodków w Warszawie, Krakowie i Szczecinie z systemami łączności konwencjonalnej, DMR, EDACS oraz sieciami PABX/PSTN. Krótki termin ma faworyzować aktualnego dostawcę, który posiada już opracowane i wdrożone wszystkie interfejsy zapewniające w/w integrację. Sporo kontrowersji wzbudził też wymóg kompatybilności starych radiotelefonów MTP300 z nową infrastrukturą TETRA. Radiotelefony MTP300 wspierają szyfrowanie z przestarzałym kluczem statycznym, natomiast każda nowoczesna infrastruktura TETRA wspiera znacznie silniejsze i lepsze szyfrowanie z kluczem dynamicznym. Brak tej kompatybilności może skutkować naliczeniem rażąco wysokich kar umownych (20% wartości umowy), co jest niewspółmiernie wysokim ryzykiem dla wszystkich oferentów.

 

Firma Nexrad Telecom zarzuciła Zamawiającemu brak żądania podawania w treści składanych ofert nazw, typów a także parametrów technicznych i funkcjonalnych oferowanych urządzeń. Bazowanie jedynie na oświadczeniu woli stwarza możliwość składania ofert nieporównywalnych, co w efekcie może prowadzić do wyboru oferty, której treść nie odpowiada zapisom w SIWZ.

 

Firma Nexrad sugeruje również wprowadzenia testów akceptacyjnych na etapie pomiędzy złożeniem ofert a wyborem najkorzystniejszej z nich, a nie jak obecnie, tylko po wyborze oferty.

 

Źródło: cpi.gov.pl, własne