Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Straż Graniczna uruchomiła jeden z najnowocześniejszych radarowych systemów nadzoru w Europie

 

Od 25 czerwca br. w Straży Granicznej oficjalnie rozpoczęło się w pełni operacyjne użytkowanie Zautomatyzowanego Systemu Radarowego Nadzoru (ZSRN) polskich obszarów morskich — donosi portal defence24.pl. ZSRN opiera się na posterunkach radarowych rozciągniętych wzdłuż całego polskiego wybrzeża.

W uroczystości, która odbyła się w Morskim Oddziale Straży Granicznej, wzięli udział m.in. udział Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Marek Borkowski, Komendant MOSG — kontradmirał SG Piotr Stocki oraz przedstawiciele firm wykonujących prace: Selex ES, Bumar Elektronika (PIT) oraz Computex Telecommunication.

 radar-straz-graniczna-ustka-wikimapia

 

Co to jest ZSRN?

ZSRN to system, który zbiera informację o sytuacji na polskich obszarach morskich pozwalając na koordynowanie działań Straży Granicznej. W systemie stworzono trzy poziomy zbierania informacji, przekazywanej w czasie rzeczywistym. Pierwszy poziom tworzą leżące wzdłuż całego wybrzeża (od Świnoujścia do Piasków) bezobsługowe Posterunki Obserwacyjne, z których dane są przesyłane do Lokalnych Ośrodków Nadzoru – LON (zbudowanych w oparciu o graniczne jednostki organizacyjne Straży Granicznej).

 

Drugi poziom stanowią dwa Dywizjonowe Ośrodki Nadzoru (DON) zorganizowane na bazie Kaszubskiego (na Westerplatte) i Pomorskiego (w Świnoujściu) Dywizjonów Straży Granicznej. Przetworzone tam dane z poszczególnych Lokalnych Ośrodków Nadzoru są przekazywane do do Centralnego Ośrodka Nadzoru (CON), mieszczącego się w Komendzie Głównej Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

 

W ramach ZSRN zorganizowano 19 Posterunków Obserwacyjnych SG z czego osiem to nowe, bezobsługowe wieże radarowe (zbudowane m.in. w Łazach, Rowach, Jastarni, Rozewiu i Piaskach), a pozostałych 11 utworzono w oparciu o Posterunki Obserwacyjne MW (co pozwoliło ograniczyć koszty). Na każdym z Posterunków Obserwacyjnych SG został zamontowany radar wykrywania celów nawodnych, zdalnie sterowana głowica optoelektroniczna z kamerą LLL TV, kamerą termowizyjną i dalmierzem laserowym, środki łączności radiowej UKF, radiolinia cyfrowa, anteny odbiorcze systemu AIS, własne systemy zasilania (zespoły prądotwórcze i UPS) oraz elektroniczne systemy ochrony perymetrycznej (kamery, czujki, systemy alarmowe itp.) — gdyż z założenia cały system ma być bezobsługowy.

 

Źródło: defence24.pl, Fot: wikimapia.org