Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

WCPR usprawnia pracę ratowników w województwie lubuskim

 

Operatorzy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lubuskiem od miesiąca odbierają zgłoszenia z terenu całego województwa. Dzięki ich pracy do oficerów dyżurnych i dyspozytora pogotowia docierają wyłącznie prawdziwe zgłoszenia, które wymagają interwencji.

Bardzo istotnym elementem całego systemu CPR jest podsystem łączności radiowej. Projekt wdrożenia łączności wygrała firma DGT w postępowaniu przetargowym, które rozstrzygnięto w październiku 2012 roku.

 

Schemat organizacyjny projektowanego Systemu Łączności Dyspozytorskiej Państwowego Ratownictwa Medycznego w woj. lubuskim

 

Przedmiotem zamówienia była instalacja, uruchomienie i utrzymanie sieci łączności. Budowa nowego systemu wynikała z konieczności wdrożenia jednolitych w skali województwa narzędzi łączności dyspozytorskiej, wspierających współdziałanie i realizację zadań komórek organizacyjnych PRM. Głównym użytkownikiem Zintegrowanego Systemu Łączności Radiowej będą dyspozytorzy Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz SP ZOZ i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe z bazą HEMS w Zielonej Górze.

 

17 grudnia ubiegłego roku ostatni z lubuskich powiatów — zielonogórski — został przyłączony do systemu Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Od tego czasu operatorzy centrum odbierają zgłoszenia alarmowe z całego województwa. Ustalają zdarzenie, jego przebieg, konieczność podjęcia interwencji i decyzją która ze służb powinna interweniować. Po weryfikacji informacji przekazują sprawę oficerowi dyżurnemu straży pożarnej, policji lub dyspozytorowi pogotowia.  Tu dyspozytor lub oficer dyżurny ponownie odbiera informacje o sytuacji kryzysowej i wysyła na miejsce zdarzenia ratowników: policjantów, strażaków lub lekarzy.


Od 15 października ubiegłego roku operatorzy centrum odebrali 12 510 zgłoszeń, z czego 9 870 sygnałów było fałszywych, czyli prawie 80 %. — To pokazuje jak skutecznym sitem informacyjnym jest centrum — zauważa wojewoda Jerzy Ostrouch. Dzięki pracy operatorów policjanci, strażacy i ratownicy medyczni nie interweniują w sprawie zgłoszeń nieprawdziwych, co umożliwia im skuteczniejsze przeprowadzenie akcji, w miejscu gdzie naprawdę są potrzebni — zaznacza wojewoda Ostrouch.

 

Źródło: UW Lubuskie, własne