Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nowy radioprzemiennik na Górze Mogielica zlikwidował "białe plamy" w powiecie limanowskim

 

W październiku br. ostatecznie został rozwiązany problem tzw. „białych plam” w łączności radiowej na mapach Powiatu Limanowskiego, czyli miejsc w których nie było zasięgu komunikacji radiowej. Ma to szczególne znaczenie w komunikacji pomiędzy dyspozytorem medycznym w Zintegrowanej Dyspozytorni Medycznej w Tarnowie, a załogami karetek Pogotowia Ratunkowego w Powiecie Limanowskim.

 

 Szpital Powiatowy w Limanowej widok budynku głównego (fot. szpitallimanowa.pl)


„Białe plamy” od dłuższego czasu przeszkadzały w pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego w Limanowej. Pojawiały się trudności w przekazywaniu informacji do dyspozytora medycznego oraz pomiędzy poszczególnymi zespołami pracującymi w terenie. Było to szczególnie dotkliwe w miejscach oddalonych najdalej od szpitala i dotychczasowego radioprzemiennika, czyli na terenach Gmin Mszana Dolna, Niedźwiedź i Kamienica. Dotychczasowy przekaźnik umiejscowiony na Miejskiej Górze w Limanowej nie spełniał do końca swojego zadania, ponieważ okoliczne góry ograniczały jego pracę. Gdy w 2012 roku na mocy decyzji Wojewody Małopolskiego rozpoczęto integrację dyspozytorni medycznych i przeniesiono limanowską dyspozytornię do Tarnowa, natychmiast podjęto działania mające na celu wzmocnienie sygnału radiowego, a co za tym idzie — poprawę komunikacji radiowej.

Realizację planu umiejscowienia radioprzemiennika na górze Mogielica rozpoczęto w październiku 2012 roku, od uzyskania pozytywnej opinii Wojewódzkiego Konsultanta ds. Łączności Radiowej. Przeprowadzono także konsultacje z Wojewodą Małopolskim, Gminą Dobra oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej. Ponadto, ze względu na wysokość i bliskość granicy ze Słowacją wszystkie prace wymagały uzgodnienia kanału radiowego ze służbami ratowniczymi ze Słowacji, co również było czasochłonne. Następnym punktem realizacji tego przedsięwzięcia było przeprowadzenie procedury przetargowej, w wyniku którego wyłoniono wykonawcę zadania. Dopiero w październiku br. ostatecznie udało się uruchomić nowy radioprzemiennik.


Dzięki temu przedsięwzięciu łączność radiowa jest obecnie możliwa na 100% obszaru Powiatu LimanowskiegoWarto zaznaczyć, że w poprzednich latach pojawiały się plany montażu radioprzemiennika w różnych lokalizacjach m. in. w miejscowości Glisne, lecz nigdy nie doszły one do skutku.

Poniżej prezentujemy mapę zasięgu systemu radiowego na obszarze Powiatu Limanowskiego przed i po umieszczeniu radioprzemiennika na górze Mogielica. Kolor zielony oznacza brak zasięgu, natomiast kolor czerwony — dobry zasięg.

 

Fot. 1. Zasięg łączności przed zainstalowaniem radioprzemiennika.

 Mogielnica zasięg po umieszczeniu nowego radioprzemiennika

Fot. 2. Zasięg łączności po zainstalowaniu radioprzemiennika.

Mogielnica - dotychczasowy zasięg

 

Źródło: szpitallimanowa.pl