Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Systemy łączności w strefach zagrożenia wybuchem

 

Strefy zagrożenia wybuchem, spotykane m.in. w zakładach chemicznych, gazowniczych i rafineriach, to obszary występowania łatwopalnych gazów, pyłów lub innych substancji chemicznych. Wymagane i stosowane w Polsce systemy łączności z pracownikami przebywającymi w takich strefach różnią się od typowego sprzętu. Urządzenia dopuszczone do stosowania w strefach zagrożenia wybuchem muszą posiadać stosowne zabezpieczenia i spełniać określone normy iskrobezpieczności. Mają gwarantować większe bezpieczeństwo osób przebywających na zagrożonym obszarze, a przy tym nie stanowić źródła zapłonu łatwopalnych gazów lub innych substancji.

 

radiotelefon-mototrbo-dp4000-Ex-atex.jpg

Głównym dokumentem potwierdzającym przystosowanie sprzętu łączności do pracy w strefach zagrożenia wybuchem jest tzw. certyfikat ATEX (od fr. Atmosphères Explosibles). Narzuca on „bezpieczne” wymogi technologiczne, z którymi omawiane urządzenia muszą być zgodne, oraz zawiera informacje o możliwości pracy określonego sprzętu w zróżnicowanych pod katem zagrożenia strefach. Czytaj więcej na http://pl.wikipedia.org/wiki/ATEX

 

Radiotelefon Motorola GP380Ex ATEXNiezawodna łączność głosowa w zakładach chemicznych lub rafineriach to podstawa bezpieczeństwa pracowników, warunek właściwej koordynacji zadań i kontroli. Stosowane obecne przez wiele przedsiębiorstw analogowe systemy komunikacyjne zapewniają łączność głosową oraz identyfikację osoby mówiącej za pomocą tzw. wywołań selektywnych. Wśród najczęściej wykorzystywanych w polskich firmach radiotelefonów iskrobezpiecznych można wymienić urządzenia Motorola GP340 Atex i GP380 Atex. Obydwa mają obudowę w kolorze niebieskim, charakterystycznego dla sprzętu z atestem ATEX. GP380, w odróżnieniu od GP340, jest wyposażony w niewielki wyświetlacz. Oba radiotelefony występują w wersji obsługującej pasmo VHF lub UHF. Branżowe środowisko, korzystające z urządzeń łączności ATEX, wykazuje jednak duże zainteresowanie wprowadzeniem urządzeń cyfrowych, oferujących dodatkowe, bardzo pomocne funkcje. Na tym polu, rynek dynamicznie zdobywa seria radiotelefonów MOTOTRBO™.

 

Motorola Solutions już w 2010 roku zapowiedziała wprowadzenie cyfrowo-analogowego radiotelefonu ATEX w standardzie DMR TDMA, bazującego na popularnej platformie MOTOTRBO™. Premiera nastąpiła w grudniu 2012 r., a na rynek trafiły modele DP4401 Ex oraz DP4801 Ex, reprezentujące serię DP4000, czyli najnowszą platformę sprzętową DMR firmy Motorola Solutions. Radiotelefony DP4401 Ex oraz DP4801 Ex to pierwsze oficjalnie wprowadzone do sprzedaży w Polsce urządzenia w standardzie DMR TDMA z certyfikatem ATEX. Wyposażone są w bogaty zestaw nowych funkcji, niedostępnych w poprzednich generacjach sprzętu tego typu. Oferują m.in. inteligentne audio, czyli system automatycznego dostosowywania poziomu transmitowanego dźwięku do hałasu otoczenia. Mogą pracować w systemie Capacity Plus, w systemie wielkoobszarowym IP Site Connect, mają możliwość przesyłania i odbierania (DP4801 Ex) wiadomości tekstowych, posiadają wbudowany odbiornik GPS, funkcje bezpieczeństwa „Man down” (alarm upadkowy) i „Lone Worker” (samotny pracownik) oraz specjalny przycisk alarmowy, uruchamiany w przypadku zagrożenia. Urządzenia mogą informować o zmianie kanału, na którym prowadzona jest komunikacja, poprzez komendy głosowe i posiadają wysoki stopień ochrony (norma IP67). Model DP4801 Ex jest wyposażony w duży, kolorowy wyświetlacz pięciowierszowy, ułatwiający poruszanie się po menu oraz odczytywanie wiadomości tekstowych od dyspozytora. Urządzenia umożliwiają pracę w trybie cyfrowym oraz analogowym, dzięki czemu zapewniają zgodność i komunikację z obecnymi systemami, używanymi w okresie przejściowym do momentu ich całkowitej wymiany na urządzenia cyfrowe. Radiotelefony DP4401 Ex oraz DP4801 Ex korzystają z akumulatora litowo-jonowego o pojemności aż 2075mAh, zapewniając tym samym wielogodzinną pracę. W trybie cyfrowym i w standardzie DMR TDMA zużywają mniej energii, dzięki czemu oferują czas pracy o około 40% dłuższy w porównaniu do trybu analogowego.

 

− Urządzenia cyfrowo-analogowe MOTOTRBO™ z serii 4000 reprezentują nową generację sprzętu łączności i dają duże możliwości zastosowania rozwiązań kompleksowych, powiązanych z zaawansowanymi aplikacjami dyspozytorskimi – mówi Dariusz Adamczyk, Wiceprezes rybnickiej spółki Aksel. Oferowana przez nią aplikacja dyspozytorska ConSEL umożliwia m.in. wizualizację pozycji pracownika na mapie zakładu, aplikacja zapewnia widok wszystkich aktywnych radiotelefonów oraz kto jest ich użytkownikiem w danym czasie. System na bieżąco wymienia dane z odbiornikiem GPS w radiotelefonie, przechwytuje wszystkie wywołania alarmowe (automatyczne lub włączone ręcznie) i wdraża stosowne procedury. Konsola ConSEL umożliwia ponadto odbieranie i przesyłanie wiadomości tekstowych, identyfikację i wywoływanie użytkowników oraz wizualizowanie ich użytkowników. Ponadto steruje stacjami bazowymi Motorola DM3600, DM4600 oraz stacjami przekaźnikowymi DR3000, dzięki czemu tworzy i zarządza skalowalną siecią łączności w zakładzie, w tym przedsiębiorstwach posiadających na swoim terenie strefy zagrożenia wybuchem.

 

− Obserwując bardzo dynamiczny rozwój rynku radiotelefonów cyfrowych przewidujemy, że już wkrótce większość nowych lub modernizowanych systemów będzie wyposażona w nowoczesne systemy dyspozytorskie, które zapewniają większą funkcjonalność systemu łączności oraz bezpieczeństwo, także na obszarach podwyższonego ryzyka − twierdzi Dariusz Adamczyk.

 

Źródło:  Aksel Sp. z o.o.

 

O firmie Aksel Sp. z o.o. (www.aksel.com.pl)

Aksel Sp. z o.o. Rybnik - Twoja łączność ze światemAksel Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem profesjonalnych systemów radiokomunikacyjnych w standardach TETRA, DMR, MPT1327 i inne. Firma zajmuje się również dostarczaniem aplikacji telemetrycznych, projektowaniem i produkcją oprogramowania monitoringu pojazdów kołowych i szynowych. Aksel jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Motorola.