Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

NEXEDGE kontra DMR w Katowicach

 

Niedawno ogłoszony przetarg na dostawę radiotelefonów cyfrowych dla katowickich ratowników medycznych wzbudził sporo emocji w branży. Przypomnijmy, że chodzi o całkiem pokaźną dostawę radiotelefonów Kenwood NEXEDGE w wersji przewoźnej (122 sztuki) oraz przenośnej (37 sztuk).

 

Katowiccy-ratownicy-medyczni.jpg

 

Z SWIZ do przetargu dowiadujemy się, że Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest już w posiadaniu bliżej nieokreślonej liczby radiotelefonów Kenwood NX-700 i NX-200 (NEXEDGE), stąd też wymóg kompatybilności z posiadanym sprzętem.

 

Do naszej redakcji dotarło pismo z firmy Radmor, która zapytała Zamawiającego czy "dopuszcza możliwość złożenia oferty na cyfrowo-analogowy system DMR, jeśli Oferent zobowiąże się do wymiany wszystkich posiadanych przez Zamawiającego urządzeń typu radiotelefony przenośne Kenwood NX 200 oraz przewoźne Kenwood NX 700?"


Przedstawiciele gdyńskiej firmy postawione pytanie argumentowali tym, że "system dPMR (Kenwood NexEdge - przy.red.) jest systemem ,,zamkniętym" i nie ma możliwości współpracy z innymi systemami. Zaoferowany w zamian standard DMR jest coraz powszechniej stosowany przez pogotowia ratunkowe. Radmor pyta czy zamawiający zdaje sobie sprawę z tego, iż posiadanie systemu dPMR firmy Kenwood w praktyce uniemożliwi łączność z innymi cyfrowymi systemami, w które wyposażone są służby związane z bezpieczeństwem i ratownictwem w Polsce (np. służba zdrowia z innych województw, czy policja). Co w sytuacji, kiedy karetka wyposażona w zamknięty system dPMR Kenwood będzie musiała połączyć się np. z jednostką w miejscu, w którym działa inna technologia łączności (DMR)?

 

Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz np. w przypadku transportu pacjenta do innego miasta lub placówki niewyposażonej w tę mało popularną cyfrową łaczność. W takiej sytuacji niemożliwa będzie wymiana informacji w trybie cyfrowym drogą radiową. W związku z powyższym Radmor poprosił o rozważenie propozycji wymiany całego posiadanego sprzętu firmy Kenwood i dopuszczenie możliwości zaoferowania systemu DMR, na którym pracuje w Polsce coraz większa część służby zdrowia oraz pozostałych służb bezpieczeństwa publicznego.

 

Odpowiedź na zapytanie ze strony Zamawiającego była krótka: "Zamawiający nie wyraża zgody"

 

Przebieg przetargu można śledzić na:

http://www.wpr.pl/bip.php?a=document&documentId=2039

Będziemy też informować naszych Czytelników o dalszych losach tego postępowania.

 

Źródło: Radmor S.A. Opracowanie własne. Fot. wpr.pl

 

Podobne artykuły:

Kenwood NexEdge dla Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

Studium cyfryzacji łączności radiowej dla Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Cyfrowe radiotelefony na usługach wojewody śląskiego

Opole-rozbudowa systemu łączności dla Ratownictwa Medycznego

Rozbudowa MOTOTRBO w Pogotowiu Ratunkowym w Siedlcach