Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

KIO nakazała Policji unieważnić umowę z Motorola Solutions na modernizację TETRA

 

Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że Komenda Główna Policja złamała prawo, przy przetargu na modernizację system TETRA w 13 aglomeracjach miejskich. Umowa podpisana z Motorola Solutions z wolnej ręki została unieważniona – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

krajowa-izba-odwolawcza-tetra

 

Przypomnijmy: od ponad roku toczy się przetarg na system cyfrowej łączności TETRA dla Policji. Po długich bojach KIO w lipcu nakazała odrzucić wadliwą ofertę Motorola Solutions. KGP jednak nie przystąpiła do wyboru kolejnej oferty - oferty konsorcjum Sprint S.A. i Hytera GmbH. Zamiast tego KGP odrzuciła wszystkie złożone oferty i nie czekając na rozstrzygnięcie odwołań podpisała z wolnej ręki umowę z Motorola Solutions.

 

Orzeczenie zostało ogłoszone w czwartek. (wyrok z 31 października 2019 r. sygn. akt KIO 1833/19).

 

KIO uznała, że działanie KGP było nielegalne, bo w momencie wszczęcia postępowania z wolnej ręki, nie zostało zakończone trwające w ramach prawa zamówień publicznych, a zamawiający - zdaniem KIO – miał świadomość, że nie zachodziły przesłanki do otwierania przetargu z wolnej ręki – informuje gazeta i dodaje, że KIO w wyroku podkreśliło, że Policja zdawała sobie sprawę z naruszenia i nie prowadziła postępowania w sposób zapewniający transparentność. W ocenie KIO KGP skalkulowała sobie, że ewentualne poniesienie kary i tak będzie się opłacało.

 

Policji przysługuje obecnie możliwość złożenia skargi do sądu. Nie udało nam się uzyskać stanowiska Komendy Głównej.

 

Orzeczenie KIO dotyczy ogłoszonego we wrześniu 2018 r. przetargu na modernizację policyjnych sieci radiowych w 13 miastach i aglomeracjach miejskich do systemu w standardzie ETSI TETRA. Napłynęły trzy oferty. W maju 2019 r. wybrano ofertę konsorcjum Motorola Solutions. Konkurenci zaskarżyli wynik przetargu, KIO uznała zasadność odwołań i nakazała odrzucenie oferty konsorcjum Motorola Solutions i dokonanie ponownej oceny ofert. Policja zadecydowała się na unieważnienie całego postępowania, co została zaskarżone przez oferentów. W kolejnym kroku Policja zdecydowała się na postępowanie w trybie zamówienia z wolnej ręki i zawarła umowę z Motorola. Nim ta umowa została podpisana KIO nakazała Policji unieważnić unieważnienie przetargu i wybrać wykonawcę spośród dwóch pozostałych konsorcjów.

 

Źródło: www.telko.in, https://prawo.gazetaprawna.pl/