Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

„Rz”: TETRA czy LTE450 dla energetyki?

 

Spółka PGE Systemy ogłosiła w sierpniu, że otrzymała decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rezerwacji zasobów radiowych w paśmie 450 MHz, co ma umożliwić budowę cyfrowej sieć LTE 450 dla energetyki. Jednak jak pisze „Rz”, inne zdanie na temat standardu, w który ma funkcjonować system łączności energetyki ma Państwowy Instytut Łączności.

 

slup-energetyczny-energetyka

 

Jak przekonywała PGE Systemy ogłaszając decyzję UKE o rezerwacji zasobów radiowych, łączność bezprzewodowa LTE 450 ułatwi pracę dyspozytorów sieci elektroenergetycznych, zautomatyzuje pracę rozdzielni energetycznych, obniży koszty lokalizowania awarii sieci energetycznych i umożliwi końcowym odbiorcom energii elektrycznej korzystanie z inteligentnych urządzeń. Jednocześnie spółka zwracała uwagę, że podobne rozwiązanie, bazujące na technologii szerokopasmowej, ruszyło w marcu tego roku w USA, a w Europie zaawansowane prace nad wdrożeniem tego typu łączności prowadzone są m.in. w Hiszpanii, Finlandii oraz w Austrii i w Niemczech.

 

Jednocześnie spółka zastrzegała, że projekt budowy mobilnej sieci łączności specjalnej dla energetyki realizowany będzie wraz z innymi zainteresowanymi łącznością specjalną podmiotami sektora, a zasadnicze cele i kierunki wyznaczy resort energii.

 

Jednak jak pisze „Rzeczpospolita”, sprawa wyboru technologii systemu łączności dla energetyki nie jest jeszcze przesądzona, bo na zlecenie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, podlegający Ministerstwu Cyfryzacji Państwowy Instytut Łączności, przygotował analizę, w której wskazuje, że lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie systemu TETRA. W ocenie Instytutu łączność krytyczną, która umożliwi utrzymanie ciągłości działania infrastruktury elektroenergetycznej i świadczenie podstawowej usługi dystrybucyjnej powinien zapewniać system TETRA. Natomiast LTE450 powinno stanowić technologię uzupełniającą, która zajdzie zastosowanie dla obsługi usług o niższym priorytecie, czyli np. odczytów, inteligentnej sieci, IoT, czy regulacji jakościowej.

 

Jak pisze dziennik, zajmujący się w PGE Systemy sprawą systemu łączności dla energetyki wiceprezes Andrzej Piotrowski chce, aby report przygotowany przez Państwowy Instytut Łączności został upubliczniony i proponuje dyskusję na ten temat. Jednocześnie argumentuje on, że ze względu na konkurencję dostawców, dostępność terminali i możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury, budowa systemu łączności w oparciu o technologię LTE 450 będzie tańsza, niż w przypadku sytemu TETRA.

 

Jednocześnie biuro prasowe PGE w imieniu PGE Systemy poinformowało „Rzeczpospolitą”, że żadne decyzję odnośnie wyboru konkretnej technologii nie zapadły, a tematem zajmuje się powołany w pierwszej połowie września 2018 r. zespół roboczy z udziałem przedstawicieli PSE oraz operatorów sieci dystrybucyjnych. Z informacji PGE wynika również, że spółka PGE Systemy zaprosiła dostępnych na rynku dostawców sprzętu działającego w standardzie LTE450 do przedstawienia propozycji rozwiązań.

 

Źródło: http://biznesalert.pl