Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Subiektywne podsumowanie 2017 roku. Perspektywy rozwoju branży łączności

 

Miniony rok to czas bardzo ciekawy i w naszej ocenie dobry dla branży łączności w Polsce i na świecie. Ciągły rozwój technologii, ale też duże zainteresowanie sprawdzonymi już rozwiązaniami. W swoje systemy łączności zainwestowały polskie firmy, wojsko oraz inne służby bezpieczeństwa publicznego.

 Facebook_Radkom_Gdynia

Polski rząd przeznaczył na modernizację służb mundurowych w latach 2017-2020 znaczące środki, co niewątpliwie było widoczne już w 2017 roku. Wymienić tu można choćby ambitne plany polskiej Policji w celu stworzenia krajowego systemu TETRA (Ogólnopolskiego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej Policji = OSCRŁP). Co najważniejsze na planach się nie skończyło - przeprowadzono dialog techniczny, zajęto się dokumentacją projektową związaną z masztami dla OCSRŁP , jak również wykonano wstępne planowanie radiowe systemu TETRA.

 

Warto zauważyć, iż podczas dialogu technicznego Policja zainteresowana była również innowacyjnymi rozwiązaniami, w tym m.in. możliwością integracji systemu TETRA z LTE oraz z innymi rozwiązaniami radiokomunikacyjnymi. Wydaje się, że w chwili obecnej łączność o znaczeniu krytycznym zmierza właśnie w stronę integracji smartfona z radiotelefonem, łączenia technologii TETRA z technologią LTE oraz z innymi standardami. Niezwykle istotną zaletą wspomnianego kierunku rozwoju branży jest możliwość stosowania zaawansowanych aplikacji wspomagających działanie służb ratowniczych czy firm. Producenci sprzętu radiokomunikacyjnego - w tym dwóch „głównych graczy” - firma Motorola Solutions oraz firma Hytera, jak również firma Airbus – mają już wśród oferowanych rozwiązań sprzęt integrujący standardy takie jak TETRA, LTE czy DMR.

 

Niewątpliwie ważnym wydarzeniem mijającego roku była – odbywająca się w październiku w Warszawie – konferencja radiokomunikacji profesjonalnej RadioEXPO 2017, która umożliwiła bezpośredni kontakt dostawców ze swoimi Klientami (m.in. ze służb bezpieczeństwa publicznego czy firm wykorzystujących systemy łączności), a także zapoznanie się z nowościami produktowymi i planami na przyszłość. Szczególne zainteresowanie wzbudził wykład Piotra Wasilewskiego z Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji, który przedstawił temat modernizacji systemów TETRA w polskiej Policji.

 

Istotnym trendem na krajowym podwórku jest coraz większe zainteresowanie służb ratowniczych produktami analogowo-cyfrowymi lub cyfrowymi (w tym w standardzie TETRA). Jako przykład wymienić możemy zarządzany przez Policję system TETRA funkcjonujący w Państwowej Straży Pożarnej (Warszawa, Kraków), a wartym odnotowania jest fakt, iż system ten rozszerza się – o czym świadczy m.in. to, iż w minionym roku zostały do niego włączone trzy warszawskie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Otwartym pozostaje kierunek w którym podąży w najbliższym czasie łączność kolejowa – natomiast prawdopodobnym jest, iż w przyszłości może nastąpić migracja na system łączności oparty na standardzie GSM-R. Spółki kolejowe wyrażały co prawda w ostatnim czasie zainteresowanie zakupem analogowych radiotelefonów z dopuszczeniem kolejowym. Wydaje się jednak, iż jest to tylko bieżące zapewnienie łączności, a nie „inwestycja w przyszłość”, bowiem – jak podaje rynek-kolejowy.pl - PKP PLK rozstrzygnęły gigantyczny przetarg na montaż systemu łączności GSM-R na ponad 13 tysiącach km linii kolejowych.

 

W 2017 roku miało miejsce wiele ciekawych rozstrzygnięć oraz wdrożeń – wymienić tu można choćby spory przetarg dotyczący modernizacji systemu łączności dyspozytorskiej dla Tramwajów Śląskich (około 500 radiotelefonów, DMR Tier III), duży zakup radiotelefonów DMR przez gdańską Policję na koniec roku czy dostawę 120 kamuflowanych radiotelefonów DMR dla KGP.

 

Ciekawym wydarzeniem jest też opisywana przez nas sprawa przejęcia Sepury przez firmę Hytera, a także sądowe batalie i oskarżenia kierowane przez firmę Motorola Solutions przeciwko firmie Hytera. Z punktu widzenia Klientów najbardziej interesujące są jednak z pewnością coraz lepsze produkty dostarczane przez obie firmy.

 

Z pewnością dobrą wiadomością dla bezpieczeństwa obywateli jest też ogłoszony pod koniec roku fakt, iż Energa udostępni swój system łączności kryzysowej do ratowania życia na morzu oraz ogłoszony przez ministra Błaszczaka plan zapewnienia łączności miedzy obozem harcerskim a powiatowym dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej, za pośrednictwem sprzętu udostępnionego przez strażaków.

 

Fot.: Facebook (profil: @Radkom Gdynia)