Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Koniec sieci Orange CDMA


Orange nie będzie ubiegać się o przedłużenie licencji na pasmo 450 MHz. Niedawno właśnie taką informację podał na swoim Twitterze Wojciech Jabczyński, Rzecznik prasowy Orange. Powodem jest po prostu zbyt wysoka cena, która stawia pod znakiem zapytania opłacalność utrzymywania sieci CDMA.

 

 Orange-CDMA-siec-www

 

Specjaliści z branży telekomunikacyjnej zgodnie uważają, że błędem było oparcie systemu 3G, czyli WCDMA (ang. Wideband Code Division Multiple Access), na interfejsie radiowym znanym z CDMA. Na szczęście błąd ten naprawiono przy standaryzacji 4G LTE i wybrano rozwiązane oparte o OFDM (ang. Orthogonal Frequency Division Multiplexing).

 

Sama technologia CDMA, zależnie od warunków i konkretnego operatora, zapewnia transmisję danych do około 3 Mb/s. Pod koniec 2016 roku z CDMA w Orange korzystało zaledwie 20 tys. klientów. Dalsze utrzymanie usługi i płacenie za częstotliwość 450 MHz stało się dla pomarańczowego operatora nieopłacalne.

 

 

Jednak Orange nie wyklucza ponownego starania się o zasoby z pasma 450 MHz. Oczywiście zwolnione przez Orange częstotliwości nie mogą leżeć odłogiem i trzeba je jakoś spożytkować. Najprawdopodobniej UKE rozpisze na nie przetarg, w którym może również wystartować Orange. To czy Orange zdecyduje się na ponowny zakup tych częstotliwości i wykorzystanie ich przykładowo na budowę infrastruktury LTE 450, zależy głównie od ceny. Co prawda nie będzie to super szybki mobilny Internet, bo przy tak niskich częstotliwościach dostępne są tylko wąskie kanały radiowe. Jednak zaletą pasma 450 MHz jest bardzo dobry zasięg. Jak na razie sieć LTE operująca na tym paśmie działa w Finlandii.

 


W tej sytuacji ostatnim operatorem świadczącym usługi dostępowe w technologii CDMA zostaje Nordisk Polska, spółka zależna od Polkomtela. Poza dostępem do internetu oferuje też system łączności dyspozytorskiej. Pasmo 450 MHz będą też jeszcze długo wykorzystywały wojsko i policja.

 

Źródło: dobreprogramy.pl, telepolis.pl