Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Służbę Więzienną czeka modernizacja: 40 mln na cyfrowy system łączności radiowej

 

Zakup nowego uzbrojenia, sprzętu specjalnego i pojazdów; remonty i przebudowy więzień; modernizację systemów informatycznych i łączności oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników -m.in. przewiduje projekt Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-20.

 

sluzba-wiezienna-funkcjonariusze

 

Na realizację programu ma być w sumie wydane ponad 2 miliardy zł, z czego oszacowano, że 40 milionów będzie przeznaczone na modernizację systemów łączności radiowej SW.

 

W projekcie czytamy:

"Eksploatowany w SW system łączności radiowej został zakupiony i wdrożony w roku 2000. Zakupiony wówczas system analogowy, w związku z upływem lat, stał się przestarzały, generuje coraz większe koszty utrzymania, dodatkowo ze względu na brak szyfrowania transmisji nie gwarantuje wymaganego poziomu bezpieczeństwa i jest narażony na możliwość podsłuchu.

 

Urządzenia łączności radiowej ze względu na swój wiek ulegają coraz liczniejszym awariom, poza tym aktualnie obowiązującym standardem jest łączność oparta na technologii cyfrowej. Dodatkowo, ze względu na przestarzałą technologię, występują coraz liczniejsze problemy z oprogramowaniem urządzeń. Technologia cyfrowa daje dużo większą funkcjonalność, w standardzie posiada szyfrowanie transmisji oraz daje szereg usług dodatkowych mających wpływ na bezpieczeństwo jednostek penitencjarnych i konwojów realizowanych przez Służbę Więzienną, takich jak np. lokalizacja konwojów z wykorzystaniem wbudowanych w radiostacje i radiotelefony modułów GPS czy położenie radiotelefonów na terenie jednostek organizacyjnych. W przypadku pozyskania wymaganych środków planuje się kompleksową wymianę systemu we wszystkich jednostkach organizacyjnych SW. Szacowana wartość projektu wynosi 40 000 tys. zł."

 

Czytaj cały projekt: radiotech.pl/doc/Program-modernizacji-Sluzby-Wieziennej-lata-2017-2020.pdf

 

Jego celem jest przede wszystkim "poprawa bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych przez ich doposażenie w odpowiedni sprzęt oraz poprawa warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy Służby Więziennej i pracowników cywilnych więziennictwa" - napisano w uzasadnieniu projektu na stronach legislacyjnych rządu. Według projektu, pozwoli to na "zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochrony obywateli".

 

Obecnie projekt odpowiedniej ustawy, opracowany w resorcie sprawiedliwości, czeka na opinię Stałego Komitetu Rady Ministrów. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

"Należy podkreślić, że Służba Więzienna jako jedyna formacja mundurowa w kraju od czasów zmiany ustroju politycznego w 1989 r. nie została objęta programem modernizacyjnym, mimo podejmowania przez resort sprawiedliwości kolejnych inicjatyw w tym zakresie w ostatnich latach" - stwierdza uzasadnienie.

 

Źródło: PAP, Projekt Ustawy - https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12287302 (fot. Facebook/Służba Więzienna)