Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Energetyka wkrótce z systemem TETRA

 

Wygląda na to, że polski sektor energetyczny wkrótce wdroży system TETRA. Stosowną uchwałę, rekomendującą standard TETRA jako najlepszy dla stworzenia systemu łączności dyspozytorskiej, podjął Zarząd Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), który jest operatorem sieci radiowej elektroenergetyki. Wstępny koszt budowy systemu szacowany jest na 1 mld złotych. Do inicjatywy energetyków może przyłączyć się MSWiA.

 

slup-energetyczny-wysokiego-napiecia-tetra-logo.jpg 

 

Warto dodać, że energetyka posiada własną analogową sieć radiową, która budowana była od 1993 roku. Obecnie jest to około 450 stacji bazowych opartych na systemie trankingowym Digicom 7. Jest to już dość wysłużony system, który został pozbawiony wsparcia ze strony jego producenta - firmy Alcatel (faktycznym twórcą systemu Digicom 7 jest firma Thales.). Co raz większe koszty utrzymania systemu, brak zaawansowanych funkcji, wymogi prawne oraz zwiększające się potrzeby w zakresie łączności dyspozytorskiej i sterowania to główne czynniki przemawiające za wprowadzenia nowego systemu cyfrowego.

 

Już od 2002 roku przygotowywany był proces cyfryzacji tej sieci. W roku 2006 wybrano system TETRA, jako system łączności dyspozytorskiej dla energetyki i jednocześnie uzyskano rezerwację niezbędnych kanałów częstotliwościowych. Pierwszym zakładem energetycznym który wdrożył na swoim obszarze standard TETRA jest Tauron Dystrybucja (wcześniej Vattenfall Distribution Poland). System składa się z 28 stacji bazowych systemu Dimetra IP firmy Motorola Solutions. Więcej o tym wdrożeniu na portalu tetraforum.pl.

 

Źródło: wnp.pl, tetraforum.pl, opracowania własne